Gayrimenkulde “Müjde” dönemi

starkey_emlak_rop_21 kopya

Yatırımcı “Müjde” bekliyor

Emlak sektöründeki kurumsal tecrübesini girişimcilikle taçlandıran gayrimenkul danışmanı Müjde Uygur, erkek egemenliğindeki gayrimenkul sektöründe her geçen gün başarılarıyla fark yarattı. Sektöre adım attığı ilk yıl ciro birincisi oldu. Yatırımcıların portföylerine tecrübeleriyle yön verdi ve kısa sürede yatırımcıların gözdesi haline geldi.

Tek başına başladığı gayrimenkul yatırım danışmanlığında bugün 27 kişi ile hizmet veren Uygur, artan konut fiyatlarına rağmen en uygun yatırımın halen gayrimenkul olduğunu vurguladı. Uygur “Mart ayında İzmir’de 8 binin üzerinde konut satıldı. Yatırımcı artan fiyatlara karşın gayrimenkul sektörüne güveniyor. Çünkü aldığı andan itibaren kazançlı olduğunu biliyor. Bugün ev alan yarın yine kazançlı olacak” dedi.

Müjde Uygur kimdir?

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum. Uzun yıllar konaklama, bankacılık ve elektronik perakende sektörü gibi birçok sektörde çalıştıktan sonra inşaat sektörüne ilgi duymaya başladım. Egekoop bünyesinde 10 yıl görev aldım. Halen 190 dairelik bir projenin kooperatif başkanlığını yürütüyorum. Pandemi sürecinde herkes gibi yeni normal ile baş başa kaldım. Bu süreçte gelecek planlarını gözden geçirdim ve girişimci olmaya karar verdim.

Peki girişimcilik yolculuğunuz nasıl devam etti?

Önce Karşıyaka’da 180 metrekarelik bir ofis kiraladım. Gayrimenkul firması Starkey’in Yalı Şubesini hayata geçirdim. Küçük bir sermaye ile başladığım gayrimenkul yatırımcılığının ilk ayında İzmir depremine yakalandık. İlk ofisimin olduğu bina hasar gördü. Bunun üzerine yine Yalı’da ikinci ofisimi açtım. Yorucu bir süreçti ama yılmadık, üstelik kısa sürede büyük başarılar da elde ettik.

İLK YILDAN CİRO BİRİNCİLİĞİ

Biraz da bu başarılardan söz edebilir miyiz?

Bu işin başından beri önce kendime, sonra ekibime çok güvendim. İlk yılımda broker olarak ciro birinciliğine layık görüldüm. Ofis olarak da ikincilik ödülü aldık. Bir kişi olarak başladığım bu yolculukta bugün 27 gayrimenkul danışmanı ile hizmet veriyorum. Şimdi işleri daha da büyütmeyi planlıyorum. Güzelbahçe Yalı’da ikinci bir ofis açacağım. Bu ofis, yeni başarılar için sadece bir basamak olacak. Asıl hedefim, beş yıl içerisinde sektörde akla gelen ilk isim olmak.

İKİNCİ ŞUBE GÜZELBAHÇE’DE

Peki neden Güzelbahçe?

Yarımada’ya çok büyük bir talep var. Özellikle Urla, Güzelbahçe, Yelki ve Seferihisar gerek yurtdışından gerekse Türkiye’nin dört bir yanından inanılmaz ilgi görüyor. Üstelik sadece imarlı yerler değil, zeytinlikler, tarlalar da inanılmaz değerli. Küçücük bir toprağınız varsa şanslısınız. Hal böyle olunca yatırımcılar bildikleri bir isim ile Yarımada’ya odaklanmak istiyor. O yüzden ikinci yılımızı bitirmeden Güzelbahçe’de bir şube açacağız. Bu talebi gördüğümde “Ben orada olmalıyım” dedim.

Bu sektörde kadın olmak zor mu?

Gayrimenkul sektöründe “kadın başına yapamazsın” diyenlere cevabımı başarılarımla verdim. Bence ev alırken de kadınlar en çok hemcinslerine güveniyor. Bu sebeple 27 kişilik ekibimin 24’ü kadın. Aynı dilden konuşuyor olmak önemli. İki yıldır hayatımın önceliği işim. Hedef olmadan, başarı olmuyor. Önümüzdeki beş yıl içerisinde İzmir’in gayrimenkul sektöründe, kadınlarla birlikte söz sahibi olacağız.

“GAYRİMENKUL İÇİN DOĞRU ZAMAN”

Sizce bu dönemde “mantıklı yatırım” nedir?

Enflasyon ya da konut fiyatlarının yüksekliği yatırım için büyük bir dezavantaj oluşturmuyor. En iyi yatırım gayrimenkul. Şu an aslında tam alım zamanı. Enflasyonun yüksek olması mülklerin daha da değerleneceği anlamına gelir. Krediyle alınacak bile olsa yatırım yapılacak tek sektör gayrimenkul sektörü. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının sektör olarak hareketli geçeceğini tahmin ediyoruz. Bu dönemde ev satışlarının giderek artacağı kesin. İzmir genelinde olduğu kadar Yarımada’da bundan payını alacak. Bu nedenle Haziran sonuna kadar karşınıza çıkan fırsatları değerlendirin. Ev almak istiyorsanız bunu ertelemeyin, şimdi tam zamanı.

Son olarak sizin hedefleriniz ve bu işi yapmak isteyen gençlere tavsiyeleriniz neler?

Öncelikle şunu söylemeliyim. Bir hedef belirlemeleri gerekiyor. Hedef olmadan, başarı olmaz. Enerjinizin, amacınızın olması gerekiyor. Ben işimi çok severek yapıyorum, önceliğim paradan önce üretmek ve başarılı olmak. Bu doğrultuda hedefim de büyük, önümüzdeki beş yıl içerisinde İzmir’de gayrimenkul sektörü denildiği zaman adımın hatırlanıyor olmasını istiyorum. Bunun için çabalayacağım.


Bir Cevap Yazın