Fonksiyonel burun estetiği

Burnun görünümünü ve işlevini iyileştirmek için gerçekleştirilen cerrahi operasyonlara fonksiyonel burun estetiği ameliyatları adı verilir. Burnunun şeklinden memnun olmayan ve/ veya burun anatomisindeki sorunlar nedeniyle rahat nefes almakta zorlanan hastalar için “fonksiyonel burun estetiği” operasyonları hayat kalitesini artırmak adına çok değerli bir fırsattır. “Rinoplasti” olarak da adlandırılabilen fonksiyonel burun estetiği ameliyatları sırasında kişilerin burnu en doğal şekilde yeniden yapılandırılırken nefes almayı engelleyen sorunlar da ortadan kaldırılır. Burun içi septumunda bulunan kıkırdak ve kemiklerin nefes almayı tıkayacak şekilde büyük ya da eğri olması ve burun etlerinin (konka) büyüklüğü gibi farklı nedenlerle yaşanabilen burun tıkanıklığı sorunları, rinoplasti operasyonları sırasında giderilebilir. Her ne kadar rinoplasti operasyonları burun estetiği ile özdeşleştirilse de; rinoplastinin kapsamı salt buruna yapılan estetik müdahalelerle sınırlı değildir.

Close up face of calm female getting botox in surgery room. Doctor doing it in nose of girl

Fonksiyonel burun estetiğinin önemi

Burun, yüzün en dikkat çeken ve yüz ifadesini en çok etkileyen organıdır. Doğumsal faktörler ya da sonradan ortaya çıkan sorunlar nedeniyle burun şeklinin kişinin genel görünümü ile uyuşmaması kişilerin estetik operasyonlara başvurmasına neden olabilir. Daha iyi görünme isteğinin yanı sıra daha sağlıklı nefes almak için de gerçekleştirilen rinoplasti sonrası kişinin hem sağlığı hem de fiziksel görünümü iyileşir. Rinoplasti, estetik operasyonlar içerisinde doktorlar için en komplike süreçlerden biridir. Her rinoplasti operasyonu hastanın ihtiyaçları doğrultusunda planlanır. Gerçekleştirilen burun estetiği operasyonlarının başarılı sayılabilmesi için iki te mel unsurun yerine getirilmesi gerekmektedir

Rinoplasti sonrası burun doğal görünmelidir

Rinoplasti sonrası burnun doğal görünmesi gerekir. Bu amaç uğruna rinoplasti öncesi hasta ve doktorlar detaylı görüşmeler gerçekleştirir. Burun estetiği yaptırmak isteyen kişilerin yaşı, cinsiyeti, boyu, karakteri, hayat tarzı ve yapılan yüz analizinin sonuçları değerlendirilmeden doğal burun estetiği gerçekleştirilemez.

Rinoplasti sonrası burun tıkanıklığı sorunu yaşanmamalıdır

Rinoplastinin başarılı sayılabilmesi için hastaların burun tıkanıklığı sorunu yaşamamaları gerekir. Ameliyattan önce burun tıkanıklığı sorunundan şikayetçi olan kişiler başarılı rinoplasti sonrası sorunsuz bir şekilde nefes alabilirler.

Rinoplasti sonrası yaşanan değişim

Fonksiyonel burun estetiği ameliyatı sonrası hastalar hava yollarının açılmasına bağlı olarak solunum problemlerinden kurtulurlar. Hastaların beklentileri ve yüz analizi sonuçları doğrultusunda planlanan ameliyat sırasında;

  • Burun ucu şekillendirilebilir,
  • Burun küçültülebilir ya da büyütülebilir,
  • Burun kemeri düzeltilebilir,
  • Burun delikleri arasındaki simetri düzenlenebilir,
  • Burun daraltılabilir ya da genişletilebilir. Rinoplasti sonrası görünümünde doğal bir ışıltı oluşan, estetik ameliyatı yaptırdığı belli olmayan hastaların hayatları değişecektir. Aynaya baktıklarında yeni görüntülerinden memnun olmaları hem iş hem de sosyal yaşantılarında özgüvenlerinin artmasına yol açacaktır.

Rinoplasti türleri nelerdir?

Fonksiyonel burun estetiği ameliyatları açık ya da kapalı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Açık ya da kapalı tekniklerde aynı işlemler uygulanır, farklılık burun septumuna nasıl ulaşıldığı ile ilgilidir. Açık rinoplasti yönteminde burnun içine burun delikleri arasında yer alan “columella” bölümünde kesi yapılarak ulaşılır. Burun cildi kaldırılır ve burun septumu çok net bir şekilde görülebilir. Bu nedenle burun kemik ve kıkırdak yapısında radikal değişimlerin yapılması gerekiyorsa, genellikle açık rinoplasti yöntemi tercih edilir. Açık rinoplasti yönteminde minimal boyutlarda iz kalır, zaman içerisinde bu iz soluklaşır ve fark edilmez hale gelir. Kapalı rinoplasti yönteminde ciltte herhangi bir kesi atılmaz, burun boşluklarından burun septumuna ulaşılır. Burun şeklinde radikal değişiklikler yapılmayacaksa kapalı rinoplasti yöntemi tercih edilebilir. Bu yöntemin uygulandığı operasyon sonrası hastada yara izi kalmaz. Rinoplasti operasyonlarında kullanılacak yöntemleri hastanın ihtiyaçlarını, burunda yapılacak değişikliklerin boyutunu ve hastanın genel sağlık durumunu değerlendiren cerrahlar belirleyecektir. Cerrahların uzmanlığı ve deneyimi fonksiyonel burun estetiği operasyonlarının başarısını doğrudan etkileme gücüne sahiptir.


Bir Cevap Yazın