Fibroblast Hücre Tekniği Sayesinde Gençleştirme

mayasante01

Fibroblast hücre kültürü tekniği sayesinde hastanın kendi fibroblast hücreleri çoğaltılarak özel enjeksiyon teknikleri ile hastanın yüzüne enjekte edilmekte ve böylece dokunun eski canlılık, parlaklık ve sıkılığını kazanması sağlanmaktadır.

Canlının anne karnına yerleştiğinde, doğacak bebeğin tüm vücut yapılarının ve organlarının köken aldığı ana hücrelere kök hücre denir. Başka değişle anne karnındaki bebeği oluşturan hücreler kök hücrelerdir. Bunlar embriyonik kök hücrelerdir. Bebeğin tam olarak oluşmasından sonra kök hücrelerin görevi değişir ve erişkin (matür) kök hücre adını alırlar. Bunlar son derece yetenekli hücrelerdir, gereksinim durumunda uygun uyarıyla her türlü hücreye dönüşebilirler. Vücudu zarar verici etmenlere karşı korur ve tamir ederler. Bedenimizde kırık, kesi, yanık gibi hasarlandırıcı durumlarda aktif hale geçerek hasarın onarılmasını sağlarlar.

Embriyonik kök hücrelerinin tedavi amacıyla kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yasaktır. Erişkin (matür ) kök hücreler ise günümüzde pek çok hastalıkların tedavisinde kullanılmasının yanı sıra medikal estetik alanında da antiaging amaçla kullanılmaktadır. En bol ve değerli erişkin kök hücreleri göbek kordonunda bulunurlar. Bebeğin doğumunda sonraki ilk 30 dakika içerisinde göbek kordonu kanı kök hücre açısından zengin ve değerlidir. Bunlar genç hücrelerdir. İlerleyen yaşla birlikte kök hücreler yaşlanır ve sayıca da azalırlar. Bu nedenle ileri yaşlarda yara iyileşmesi ya da kırık kemiklerin iyileşmesi daha geç olur.

Tarih boyunca insanoğlu daha genç görünmenin ve daha uzun yaşamanın sırlarını aramıştır. Büyük İskender’in Hindistan seferinde böyle bir iksiri aradığı söylenir. Aslında bu sır uzaklarda değil kendi bedenimizde bulunmaktadır. Erişkin kök hücreler açısından en zengin olanı yağ dokusudur. Yağ dokusu bol miktarda uyuyan kök hücre içerir. Uyuyan kök hücrelerde DNA yapısı korunur bu nedenle bunlar kaliteli kök hücrelerdir. Bunlar bedenin acil durum depolarıdır. Ayrıca kemik iliği ve vücudun pek çok dokusunda da bulunurlar.

Bedenimizde kök hücre sayısı 30 yaşından sonra azalmaya başlar ve 40 yaşında kök hücrelerimizin %5o si kayboluyor. Bunun anlamı dejenerasyon denilen sorunların yavaş yavaş ortaya çıkması yani yaşlanmadır. Bu nedenle çok ileri yaşları beklemeden koruyucu estetik amaçlı kök hücre enjeksiyonları yapılmalıdır.

Yüz bölgesine vücuttan alınan yoğ dokusu enjeksiyonları ve kulak arkasından elde edilen Fibroblas enjeksiyonları son yıllarda en çok uygulanan kök hücre tedavilaridir. Kulak arkasından elde edilen kök hücrelerle tedavi; Kulak arkası derisi bazı ilginç özelliklere sahiptir. Doğal yapısı gereği güneşten korunmuş bir bölgedir. Bu nedenle yüze göre genç kalmış ve kök hücreden çok zengin bir deridir. Kulak arkasından biyopsi ile 3-4mm.boyunda deri parçası alınır. Bu deri parçasından doku laboratuvarında kök hücre içeren hücre topluluğu ayrıştırılıp çoğaltılarak kök hücre aşısı elde edilir. Bu aşı öncelikle yüz bölgesi olmak üzere vücudun pek çok bölgelerine (dekolte, eller, boyun v.s.) özellikle ince çizgilerin giderilmesi ve yüz gençleştirme amacıyla uygulanır.

Kök hücre ile gençleştirme işleminin tekrarlanması tamamen kişinin yaşına, cildin yıpranmışlığına, kişiden elde edilebilen kök hücre sayısına bağlıdır. Kişiye göre 1-5 yıl arasında tekrarı gerekebilir. Yöntem kolay ve güvenlidir. Kök hücreler onarım yeteneği yüksek akıllı hücrelerdir. Yaşla beraber kök hücre sayısında azalma olması nedeniyle 40-50 yaş arası bireylerde uygulamanın sonuçları daha başarılıdır. Bu nedenle kök hücre tedavileri çok ileri yaşları beklemeden yapılmalıdır.

Yüz ve beden yaşlanmasında güneş ışıklarının etkisi çok fazladır. Derinin kolajen yapısına hatta deri hücrelerinin DNA’sına zarar vererek lekelerin, kırışıklıkların ve pek çok cilt lezyonlarının oluşmasına neden olur ve yaşlanma sürecini hızlandırır. Erken yaşlanmanın en önemli nedenidir. En iyi çözüm güneşten korunmaktır ancak bu her zaman olası değildir. Güneşe bağlı yaşlanma ve hasarların giderilmesinde kök hücre tedavileri oldukça etkili olabilirler. Gençleşme olgusu bir bütündür. Eller, boyun ve dekolte gibi bölgelerin durumu göz ardı edilemez. Bu gibi bölgeler yaşlanırken deri incelir, damarlar belirginleşir ve yaşlılık lekeleri oluşur. Kök hücreden zengin hücre enjeksiyonları ile bu sorunların önlenmesi ve giderilmesi olasıdır. Estetik amaçlı kök hücre kullanımının diğer alanları arasında; akne ve akne izlerinin giderilmesi, dudak dolgunlaştırılması sayılabilir.

Dr. Osman Baş

Özel Mayasante Polikliniği

Adres: Dr.Mustafa Enver Bey. No: 31/A

Alsancak Konak, İzmir

Tel:0 (232) 700 07 77

Ins: mayasante_izmir

www.mayasanteizmir.com


Bir Cevap Yazın