ESTETİK CERRAHİDE 2021 TRENDİ: KOMBİNE OPERASYONLAR

sema-özden

2020 yılını acı tatlı tüm yaşananlarla geride bırakıyor ve huzur, sağlık ve mutlulukla dolu yeni bir yıla merhaba demeye hazırlanıyoruz. Bir plastik cerrah olarak bu yazımda sizlerle 2021 yılında estetik cerrahi alanında en son trendlerden olan ve benim de dünyanın her yerinden gelen hastalarımdan en çok talep edildiğini gördüğüm “KOMBİNE ESTETİK AMELİYATLAR”dan ve ‘estetik cerrahide kişiye özel planlamalardan’ bahsedeceğim.

Artık devir hız devri, her alanda olduğu gibi estetik operasyonlarda da hastalarım daha fazla estetik operasyonu aynı anda olarak hem tek anestezi altında hem de yaklaşık aynı iyileşme periyodunda daha fazla kazanım olarak kombine estetik ameliyatları benimsiyor ve başvurular hızla kombinasyonlar lehinde artıyor. Örneğin daha önce yine Diva Dergisi’nde sizler için kaleme aldığım bir yazımda “mommy makeover” yani “annelik estetiği” operasyonu da bu tip kombine operasyonlardan bir tanesidir.

Kombine operasyonlar kimler için uygundur?

Pek çok hastam kliniğime kombine operasyon istemiyle başvuruyor, işte benim için hekimlik bundan sonraki süreçte başlıyor: hastam sağlık açısından bu operasyonlara uygun mu, hastam bu operasyonlardan fayda görür mü, fayda görürse hangi teknikler kombine edilmeli? Her hasta her operasyona veya operasyon kombinasyonuna uygun olmayabilir. Bunun için hastamı mutlaka kliniğimde detaylı muayene ederek kendisine en uygun kombinasyonları “kendisiyle birlikte” belirlemek isterim. Her hastamın yaşına, sağlık durumuna, ihtiyacına, beklentisine ve yaşam koşullarına en uygun yani “kişiye özel estetik” operasyon kombinasyonları belirlemek bana göre estetik cerrahide en sağlıklı, güvenilir ve başarılı yoldur bana göre.

Kombine operasyona ve “hastama özel kombinasyona” karar verdiğimizde hastama hastanede yatış süresini, evde veya otelinde istirahat süresini, ülkesine ve işine dönüş sürecini, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenleri gün gün hafta hafta planlayarak kendisine detaylı bir yol haritası çiziyorum ve bunu hastamın kendisini operasyona hem mental açıdan hazırlaması hem de iş ve özel yaşamını planlaması açısından çok faydalı buluyorum.

Hangi operasyonlar kombine edilebilir, en sık yaptığımız kombinasyonlar nelerdir?

Meme estetikleri-karın ve liposuction estetikleri, aynı zamanda kol ve bacak estetikleri kombine edilebildiği gibi gözkapakları, kulak, yüz, gıdı estetikleri de bu kombinasyonlarda yer alabilir. Ama her zaman ilk göz önüne aldığım ve en önemli unsur olarak gördüğüm hastamın sağlığının bu operasyonlara uygun olup olmadığıdır. Sağlık açısından en uygun kombinasyona yapılan tahlil ve incelemelerden sonra karar vermek önemlidir.

Hepinize sağlıklı ve mutluluklarla dolu yeni bir yıl diliyorum. 2021 de yeni yazılarımda görüşmek üzere…

Op. Dr. Sema ÖZDEN


Bir Cevap Yazın