ERKEKLERDE BURUN ESTETİĞİ

Burun estetiği günümüzde sık sık karşılaştığımız ameliyatlardan biridir. Estetik ameliyat denildiğinde genelde aklımıza kadınlar gelmektedir. Burun söz konusu olduğunda ise işler biraz değişmektedir…Female otolaryngologist with adult patient at the ENT office

Çünkü genel olarak baktığımızda burun estetiği yaptıran kadın ve erkeklerin oranı nedereyse eşit olarak karşımıza çıkıyor. Erkek bir hastaya burun estetiği yaparken en çok dikkat edilmesi gereken nokta erkek hastaya kadın burnu yapmamaktır. Kadın ve erkeğin güzellik kavramları birbirinden çok farklıdır. Örneğin kadın hastada burun sırtı çok hafif kavisli, burun ucu 90 derecenin üstünde olduğunda çok daha güzel durmaktadır. Erkek burnuna bakacak olursak burun sırtı dümdüz olmalı yani oyuk olmamalıdır. Burun ucu 90 derece olmalıdır. Aksi taktirde erkeğe kadınsı bir hava vermektedir.

The male face before and after cosmetic nose surgery. Over white background.Rinoplasti ameliyatına karar vermiş hastalarımın neredeyse yarısının ilk problemi sağlıklı nefes alamamaktır. Karar verdikten sonra eğer şekilsel problemi yani estetik sıkıntısı da var ise ikisini birlikte çözümlemek çok daha iyi olacaktır. Aksi halde iki ameliyatı ayrı ayrı yaptırmaya karar veren hasta için aynı süreç iki kez tekrarlanır. Hatta ikincisi revizyon ameliyatı olacağından bu süreç çok daha zorlu geçer. Böyle bir durumda cinsiyet ayırt etmeksizin sorunlarınızı doktorunuzla sağlıklı ir şekilde konuşup kararlarınızı birlikte karşılıklı olarak vermelisiniz. Son olarak her ne kadar belli güzellik kavramlarımız olsa da estetik tamamıyla kişinin isteği doğrultusunda yapılır ve kişinin beğenisine bağlıdır.


Bir Cevap Yazın