En iyi detoks yöntemi sağlıklı beslenmek

04. detoks

Detoksun sadece özel sıvılar, besinler veya katkılar tüketmek olmadığını söyleyen Diyetisyen Hilal Öz, “mucizevi” bir detoks tarifinin bulunmadığının altını çiziyor.

Günümüzde detoks içecekleri, milyonlarca liralık kocaman bir endüstri. Bu büyük endüstrisi “mucizevi” içecekleri tüketerek hastalıklardan kurtulacağımızı ve sağlıklı bir hayata kavuşacağımızı vadediyor. Üstelik artık yemek yerine sadece sıvı detoks içecekleri ile beslenme bile moda olmuş durumda. Peki, detoks içecekleri gerçekten “mucizevi” mi? Detoks ile merak ettiklerimizi Diyetisyen Hilal Öz anlattı.

Detoks, sözlük anlamı olarak vücutta biriken toksik maddelerin atılması ve uzaklaştırılması demektir. Dyt. Öz, her sağlıklı vücudun zaten çalışan, aktif bir detoks (detoksifikasyon) sistemi bulunduğuna dikkat çekerek, “Sağlıklı ve dengeli beslenildiğinde, susuzluk, mineral ve vitamin eksikliği çekilmediğinde; vücut kendisini bağırsaklar, karaciğer, böbrekler, deri gibi organlar aracılığıyla yeniler ve toksinlerden arındırır” dedi. Dyt. Öz, bu nedenle detoks yaparken amacımızın mucize beklemek değil organlarımız arasındaki bu uyumu korumak, besin ve sıvı eksikliklerini gidermek ve vücudumuzu canlandırmak olması gerektiğinin altını çiziyor.

Sağlıklı bir detoks nasıl yapılmalı?

Sağlıklı bir detoks için özel karışımlar veya paketli gıdalar tüketmenize gerek olmadığını söyleyen Diyetisyen Öz, kolayca detoks yapmanın yollarını şöyle özetledi: “Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin. Öğünlerinizi yaşam ritminize göre ayarlayın. Günde an az 2 – 3 litre su için. Metabolizmanızı yavaşlatmamak için uzun süre aç kalmayın. Detoksun sadece özel sıvılar, besinler veya katkılar tüketmek olduğunu düşünmeyin. Katı gıdalardan uzak durup yalnızca detoks içecekleri tüketmeyin!”

two glasses of aloe vera juice put on wooden cutting board

Peki ya “mucizevi” detoks tarifleri?

Dyt. Öz, sağlığımızı birden düzeltip tüm sorunlarımızdan kurtulmamızı sağlayacak “mucizevi” bir detoks tarifinin bulunmadığını vurguladı. Ancak birçok besin yeterli ve dengeli tükettiğinizde içerdiği faydalı bileşenlerle genel sağlığınıza katkıda bulunabileceğinizi belirtti. “Su içmenizi kolaylaştırıyorsa meyve ve sebzelerle sularınızı renklendirebilirsiniz” diyen Öz, sağlıklı beslenmek, yağ yakmak ve ödem atmak için en önemli şeylerden birinin yeterli ve dengeli su tüketimi olduğunu hatırlatıyor.


Bir Cevap Yazın