Egzersizde tekdüzelikten kurtulun!

tuğba-köşe2

Elinden dumbelları bıraktığında antrenmanın boş geçtiğini sananlar, egzersizin sadece koşmak olduğunu düşünen ya da nabzı 100’ün üzerine çıkınca panik olan yavaş yavaş egzersizciler… Hepinizin yaptığı egzersizlere saygım sonsuz. En azından hareket ediyorsunuz… Bir de en son ne zaman egzersiz yaptığını hatırlayamayan bir grup var ki, siz tabi ki onlara göre çok daha avantajlısınız bu pandemi günlerinde. Fakat amacınız ucundan azıcık fayda sağlamak değil ise, tüm egzersiz metodlarını bir bütün olarak görmeli ve her birini antrenmanlarınıza eklemelisiniz.

Doğru egzersiz nedir?
Her yazımda vazgeçmeden paylaştığım en önemli konu egzersizin “kişiye özel” olduğudur. Senin yaptığın egzersizle diğerinin yaptığı egzersiz aynı olmak zorunda değil! Kaldırdığın kilolar,koştuğun mesafe, koşu hızın hepsi başkalık gösterebilir ve göstermelidir zaten. Bir arkadaşın geçen yaza formda girmek, kilo vermek için sadece koşmuş olabilir. Sen de çılgınca bir koşu programına başlamak zorunda değilsin. Belki senin bedeninin senden istediği kardiyo kapasiteni geliştirmen, yağ yakman değil de kas kütleni arttırmandır. O yaptı diye yapılan egzersizlerin faydadan çok zararı olduğunu bilmenizi isterim.
Doğru egzersiz planlaması dikkat etmeniz gerekenler;
• Size özel sizin ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek egzersizler olması,
• Tekdüze bir program olmaması (sadece koşu, sadece ağırlık çalışmaları, sadece esneklik vb.),
• Sürdürülebilir olması,
• Sağlık sorunlarınız varsa önce tedavi edici sonra geliştirici egzersizler olması,
• Gelişiminizin düzenli olarak takip ediliyor olması
Egzersiz yapmanın birincil amacı ruh ve bedenin bütüncül olarak sağlıklı kalabilmesidir.

En ağır kiloyu kaldırabilmek, en uzun mesafeleri koşabilmek, en yükseğe şıçrayabilmek için sürekli aynı antrenman çarkında kalan hiçbir beden bütüncül olarak gelişim sağlayamaz.
Sadece ağırlık çalışan, tek hedefi 45 cm olan kollarına 1 cm daha hacim katmak olan birçok insanın kendi kıyafetlerini giyip çıkarırken zorlandıklarını biliyor muydunuz? Kas kütlesi arttırılırken esneklik çalışmaları hiçe sayılan birçok beden hareket kapasitesini kaybedip günlük işlerini yaparken zorlanır hale geliyor. İşte bu noktada sağlık için egzersiz yapan birçok insan amaçlarından çok uzaklarda buluyor kendini.
Biz eğitmenlerin önceliğinin her zaman dengeli ve geliştirilebilir egzersiz planları yapmaları olduğunu düşünüyorum. Sağlıklı yaşam için hizmet verdiğimiz bu alanda deneme ve yanılma yöntemine yer yok. Güvenilir, risk almadan geliştirilebilir yöntemlerle ilerleyen her egzersiz periyodunun sonunda başarıyı göğüslemek mümkün!
Gelişim hayatımızın her alanınızda bizi güçlü kılar.
Belki zaten şu an çok hızlı koşabilliyorsunuz, kimsenin kaldıramadığı ağırlıkları da kaldırabiliyorsunuz, çok ileriye yükseklere uzaklara sıçrıyor da olabilirsiniz ya da bir kedi kadar esnek ve estetiksiniz zaten. Ne hoş…
Yapabildiklerimiz kendimizi güçlü hissettirir ama bir de konfor alanının dışına çıkıp yapamadıklarımız ve zayıf taraflarımızı güçlü kıldığımız an süper kahraman gibi hissederiz.
Enercix ailesine katılan birçok üyem gelişim hikayelerini anlatırken kendilerini süper kahraman gibi hissettiklerini söylediklerinde hem onlar hem de ben çok mutlu oluyorum.
Neden siz de bir süper kahraman olmayasınız ki?
Elinizden bırakamadığınız dumbellarınızı bırakın kaslarınız zaten çok güçlü. Haftanın 1, 2 günü eklemlerinizin yardımına koşun. Esneyin uzayın eğilip bükülün!

Koşmaktan vazgeçmelisin demiyorum ama sizi taşıyan bacaklarınızın kuvvet antrenmanlarına ihtiyacı var. Güçlü bacaklar daha hızlı ve daha uzun mesafeler koşabilirler. Güç antrenmanları yapın. Ağırlıklarla oturup kalkın olduğunuz yerde kalmayın, oradan oraya taşıyın kendinizi.
Pilatesi hayatınıza ekleyin. Antrenmanlarınız her zaman zorlayıcı ve çok sert olmak zorunda değil. Pilates ile buluşmuş omurgaların rahatlığı ile siz de tanışın.
Ve yoga… Bedenin gelişimine ruhun huzuru eşlik ettiğinde aldığın nefesin farkına vardığında artık bir bütünsün. Çok daha sağlıklı ve güçlüsün.
Değiştirin, geliştirin…

Sağlıkla kalın

Tuğba ERGEN

Enercix Sports Studio

Matwork Pilates, Yoga, Reformer Pilates ve Kişisel Antrenörlük


Bir Cevap Yazın