EGİAD’IN geleceğine talip oldu

EGİAD30 Çalışma Grubu olarak Ocak ayında yapılacak seçime hazırlanan Mustafa Aslan, “Ege Genç İşadamları Derneği’nde (EGİAD) taş üstüne taş koymak isteyen herkese kapımız açık” dedi.

Türkiye’nin en etkin iş insanları örgütü olan Ege Genç İş Adamları Derneği’nde seçim heyecanı başladı. Ocak ayında gerçekleştirilecek genel kurulda EGİAD’ın 15. dönem yönetim kurulu seçilecek. 2019’da 30. yılını kutlayacak olan dernekte iki aday başkanlık için yarışacak. Mevcut yönetimde başkan vekili olan Mustafa Aslan ile sayman olan Mahir Kaplan EGİAD’ın 15. dönem başkanı olmak için ter dökecekler. EGİAD30 Çalışma Grubu olarak seçime hazırlanan Mustafa Aslan Diva Dergisi’ni ziyaret etti ve bu süreçte gerçekleştirdiği çalışmalarını bizlerle paylaştı. Aslan ile seçim sürecini, projelerini ve hedeflerini konuştuk.

Röportaj Pakize SükanMustafa Aslan kimdir, tanıyabilir miyiz?

1980 İzmir doğumluyum. 1998’da İzmir Amerikan Lisesi’nden mezun oldum. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitirdim. İzmir Ekonomi Üniveristesi’nde İşletme dalında MBA yaptım. 1998 yılında üniversiteyle eşzamanlı aile işletmemizde finans sorumlusu olarak çalıştım. 2010 yılında da grup şirketimizin Mali İşler Başkanı oldum. 2001 yılında Asmira Petrol şirketini kurup grup bünye-sindeki tüm deniz satışlarını bu şirket üzerinden yapmaya başladık. 2010’da yeni bir oluşuma giderek Asmira Group’u kurduk. Asmira Group akaryakıt, denizcilik, lojistik, yatçılık ve yiyecek içecek sektörlerinde ulusal ve uluslararası faaliyet gösteriyor. Ben de grubun CEO’su olarak görev yapıyorum. EGİAD’a ne zaman üye oldunuz? Hangi görevlerde bulundunuz? 2010 yılında EGİAD’a üye oldum. 11. dönemde sosyal komisyon üyesi oldum. Bu komisyon sayesinde birçok EGİAD üyesini tanıma şansım oldu. 12. dönemde Kurumsal Yönetişim ve Kalite Komisyonu başkanlığı yaptım. 13. dönemde ilk kez yönetim kurulu üyeliği görevini üstlendim. Aydın Buğra İlter’in başkanlığındaki 14. dönemde ise Baş kan Vekili olarak görev yaptım. Aynı zamanda EGİAD’ın üye olduğu EGİFED ve BASİFED’de derneğimizi temsilen yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunuyorum.

Sizi sivil toplum kuruluşlarında (STK) aktif bir isim olarak görüyoruz. Bu konuda neler söylersiniz?

STK’ların önemini çok genç yaşta fark ettim. İlk üye olduğum STK Alsancak Rotaract Kulübü’dür. 24 yaşımda bu kulübün başkanlığını da yaptım. Toplantı nedir, nasıl açılır, nasıl kapanır, başkan, sayman, sekreter, genel kurul nedir, düzenli katılım ne kadar önemlidir bunları ilk orada gördüm. 20’li yaşlarımda Gemi Yakıt İkmalciler Derneği’nin yönetim kurulunda yer aldım. 3 dönem üst üste yönetim kurulu üyesi olarak çalıştım. Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği, Bodrum Esnaf ve Sanayici İş Adamları Derneği üyesiyim. Nisan ayında gerçekleşen oda seçimlerinde Deniz Ticaret Odası İstanbul merkezin – de meclis üyesi oldum. Aynı zamanda TOBB delegesiyim. EGİAD’ın 15. dönemi için başkanlığa aday oldunuz. Bu süreci anlatır mısınız? Benim STK’larla ilgili inandığım bir şey var. STK’larda görevler zaman içinde hakettiğiniz şekilde size verilir. Çok hızlı koşmaya gerek yoktur. Fakat bazı görevler biraz daha farklı. Mesela EGİAD başkanlığı gibi. EGİAD’da bir gelenek var. Başkan vekilleri bir sonraki dönemin potansiyel aday başkanlarıdır. Bu çerçevede EGİAD’ın başkanlığına tabi ki hazırdım. Fakat illa ki başkan olacağım diye bir hedefim yoktu. Genel kurul bu teveccühü gösterirse hazır olmam gerekiyordu. Son 10 döneme baktığınızda her başkanımız bir önceki dönemin başkan vekillerinden biridir. Bu kurumsal hafızanın korunması açısından kıymetli bir gelenek.

 Gerçekleştirmek istediğiniz projelerden söz eder misiniz?

Başlangıçta hayallerimiz vardı. EGİAD30 olarak 100 kişilik bir ekip olduk. Ekip içinde bu hayallerimiz karşılık buldu. Gerekli teknik altyapımızı da oluşturduktan sonra artık hayallerimize proje demeye başladık. Mekanizmanın en büyük dişlisi olarak EGİAD Think Tank’i (Düşünce Kulübü) görüyoruz. EGİAD Think Tank’i biraz açar mısınız? EGİAD Think Tank akademisyenlerden oluşacak. EGİAD üyeleri de talep ederlerse olacaklar. Düşünce kuruluşları ürettikleri içerikle bürokrat ve teknokratlar üzerinde bir etki oluşturuyor. Biz tabii ki Türkiye’de siyasetin üzerinde bir baskı unsuru olacak değiliz. EGİAD Think Tank Avrupa modeli bir düşünce kuruluşu olacak. Siyasetten uzak, akademik içerik geliştirecek. Tabi geliştirilen içerik tüm toplumla paylaşıldığı gibi siyasi otorite ile de paylaşılacak.

EGİAD30 grubu olarak ‘sanayi konseyi’ oluşturdunuz. Bu konseyde kimler olacak?

5 Kasım’daki ilk toplantıda sanayi 4.0, nitelikli teknik eleman ve organize sanayi sitelerinin çalışma prensipleri gibi konuları ele aldık. Konseydeki profesyonellerin ve işyeri sahiplerinin oluşturduğu raporlar EGİAD Think Tank tarafından incelenecek. Öneri ve tavsiyelerin tutarlı olup olmadığını, devlet nezdinde karşılık bulup bulamayacağını, finansal olarak uygunluğunu araştırdıktan sonra uygulanabilirliğini ortaya koyacak. İçinden geçtiğimiz süreç sanayicilerimiz için hassasiyeti yüksek, farklı önceliklerinin olduğu bir süreç. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde sanayicilerimize ‘hadi gelin komisyonlarda, yönetim kurulunda beraber çalışalım’ dediğimizde olumsuz cevap alabileceğimizi düşünerek daha elastik toplantı imkanına sahip bir konsey oluşturduk.Eğitim sektörü ile ilgili de bir projeniz var.

Meslek Lisesi mi açacaksınız?

EGİAD Meslek Lisesi yapacağız diye kesin bir kaidemiz yok. Sanayi konseyimizin sunacağı raporlar düşünce kuruluşumuzun süzgecinden geçtikten sonra herhangi bir meslek lisesini rehabilite de edebiliriz. Veya tüm meslek liselerinde okutulacak EGİAD markalı ders programları da geliştirebiliriz. Ama nihayetinde en büyük hedefimiz EGİAD Meslek Lisesi. Kalıcı bir eser bırakmak istiyoruz. Bununla ilgili hem EBSO, hem de İZTO’dan başkanlar seviyesinde destek sözü aldım. Tüm bu projeleri gerçekleştirmek için 2 yıl yeterli mi? EGİAD’da projelerin devamlılığı var. Kemeraltı’ndan örnek vermek istiyorum. Portekiz Sinegogu’nun renovasyonu projesi 12. dönemde başladı 14. dönemde hayata geçti. Bazı projeler 2-3 dönemde sonuca ulaşabiliyor. Bizim meslek lisesi için çıkış noktamız da budur. Biz bugün bir içerik oluştururuz, gerekiyorsa inşaata başlarız, sonraki yönetimler tamamlar. Seçimin tek kazananı olacak.

Bu süreçte kırgınlıklar olur mu?

Seçim sonrası süreçte derneğe yakınlığını kaybedenler, hatta daha ileri gidip küsenler oluyor. Amacımız yönetime geldikten sonra sıfır küskünlük. Halihazırda herkes EGİAD için çalışıyor. Biz bunu bu şekilde algılıyoruz. Nasip olur yönetime gelirsek EGİAD için çalışmak isteyen dostalarımızla farklı farklı görevlerde çalışmak istiyoruz. Bunun için de elimizden geleni yapacağız.İş hayatınızdan konuşmadık. Asmira Group hangi sektörlerde faaliyet gösteriyor? 5 alanda ulusal ve uluslararası platformlarda faaliyet gösteriyoruz. Bu alanlar ise denizcilik, yatçılık, lojistik, akaryakıt ve yiyecek-içecek sektöründen oluşuyor.

Pakize Sükan, Mustafa Aslan
Pakize Sükan, Mustafa Aslan

Bir Cevap Yazın