Ege Engel Siz Yaşam Derneği ‘Sevginin Önünde Engel Yoktur’ Sloganıyla Yola Çıktı

Aynur Şahin, Arzu Gül, Meltem Cinstaş, İnci Sancak, Serpil Atlet, Sevinç Özyatık
Aynur Şahin, Arzu Gül, Meltem Cinstaş, İnci Sancak, Serpil Atlet, Sevinç Özyatık

İmzasını her zaman değerli işlerin altına atan ve bugüne kadar gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle İzmirliler’in gönlünde özel bir yeri bulunan Folkart Yönetim Kurul Başkanı Mesut Sancak’ın kıymetli eşi, sevgili dostum İnci Sancak önderliğinde İzmir’de yeni bir dernek kuruldu. Ege Engel Siz Yaşam Derneği… Başarılı ve sevilen 7 İzmirli kadının çalışmaları sonucu hayata geçen Ege Engel Siz Yaşam Derneği’nin muhteşem lansmanı için hazırlıklar çoktan başladı. Lansman, 9 Nisan’da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İzmir Devlet Senfoni Orkestrası işbirliğiyle gerçekleşecek. Gecede, 12 özel çocuk da sahne alarak, konser verecek. Geceden elde edilecek gelir yine derneğe bağışlanacak. Bu özel derneğin ve çalışmalarının detaylarını; Mövenpick Otel’in keyifli atmosferinde bir araya geldiğimiz Dernek Başkanı İnci Sancak, Başkan Yardımcısı Serpil Atlet, Genel Sekreter Arzu Gül, Sayman Meltem Cinstaş ve Yönetim Kurulu Kurucu Üyeleri Sevinç Özyatık, Aynur Şahin ve Zeynep Ergüven’den dinledik…

Okuyucularımıza Ege Engel Siz Yaşam Derneği’nden ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz? logo yeni

Bildiğiniz gibi, özel durumlara sahip bireylerin eğitimi çok önemli. Ancak bu öneme rağmen bu konuda hizmet veren merkezlerin sayısı ne yazık ki son derece az. Biz son bir kaç yıldır bu bireylerin temel ihtiyaçlarını gözeterek; eğitimlerine katkı sağlamaya, temel yaşam becerilerini geliştirmeye, istihdam alanlarında yer alabilmelerini sağlamaya yönelik çalışmalar içinde yer alıyorduk. Bu konuların önemini bilerek çalışmalarımıza katkı koymaya gönüllü kişilerle yaptığımız işler, hazırladığımız projeler gün geçtikçe büyüdü. Sonuçta da bize proje bazlı başvuruların sayısı arttı.Kuruluş amaçlarımızdan biri de engelli bireylerin evlerinde yaşamdan uzak kalmayıp hayatın içinde mutlu bir birey olarak yaşamaları…Eğitimleri bittikten sonra bu bireyler, ailelerinin de eğer maddi durumu yeterli değilse, evlerinden dışarı çıkamıyor, sosyalleşemiyor. Açıkçası eğitim sonlandığında bu yaşa kadar inşa edilen her şey sıfırlanıyor ve başa dönüyor. Ayrıca, sadece belirli bir bölgedeki çocuklara değil, yoğun gelen taleplerle farklı bölgelerdeki çocuklara da ulaşabilmek istedik. Biz de tüm bu nedenlerle işi büyüttük, kurumsal bir çatı altında toplandık. Böylece daha çok çocuğa dokunmak istedik ve böyle bir oluşuma girerek dernek olmaya karar verdik. Arkamızda çok güzel bir eki-bimiz mevcut. Bu ekiple ilerleyebileceğimizi biliyorduk. Bizi destekleyen herkes aslında bizi bu yola teşvik etmiş oldu. Böylece Ege Engel Siz Yaşam Derneği’ni kurduk. Şöyle söyleyeyim; biz bu süreçte aileler ve özel çocukları tanıdıkça, onları sevdikçe durum-larına duyarsız kalamadık.

Karşıyaka’da Demet Özel Eğitim Merkezi’nin kapısını çaldık. Sevgili kurucusu Demet Velioğlu bizi karşılıksız bırakmadı, bu eğitimlerin merkezde yapılması için bize yardımcı oldu. Bize sık sık ‘neden bir rehabilitasyon merkezi kurmadığımız’ yönünde sorular geliyor. Açıkçası bir rehabilitasyon merkezi kurmak istemedik. Çünkü rehabilitasyon merkezi kurulduğu andan itibaren ticari bir oluşum gerçekleşiyor. Biz böyle ticari bir oluşumun içinde yer almak istemedik. Bünyemizde bir rehabilitasyon merkezi olmayacak. Dernek olarak dışarıdan destekleyeceğiz.

Ege Engel Siz Yaşam Derneği Başkanı İnci Sancak
Ege Engel Siz Yaşam Derneği Başkanı İnci Sancak

Dernek ne gibi çalışmalar yapacak?

Farklı engel gruplarında çok sayıda öğrenciye ve dezavantajlı koşullarda yaşayan çok sayıda aileye destek olmak istiyoruz. Engelli bireylerin gelişim ve eğitimleri için olanaklar tanımak, bağımsız olarak toplumsal yaşama katılmalarının önündeki engelleri ortadan kaldırmak, ailelere destek mekanizmaları sağlamak; eğitim ve gelişimleri için bireylerle, federasyonlarla, kamu ve özel sektör kurumlarıyla ve bu konuda çalışma yapan kişi ve kuruluşlarla işbirliği yapmak; eğitim, sanat, kültür, spor, meslek alanlarında ve sosyal alanlarda faaliyette bulunmak istiyoruz. Dediğimiz gibi, ilk amacımız ihtiyaç sahibi tüm bireylere eğitim hizmeti sunmak… Bu süreçte yalnız kalan, desteğe ihtiyaç duyan ailelere de dokunmak istiyoruz.

Bireylerin hangi ihtiyaçlarını karşılayacaksınız?

Özellikle evlerde vakit geçiren, gizlenen çocuklara ulaşmak ve onların eğitimini sağlamak önceliğimiz olacak. Eğitimin yanı sıra onlara sosyal alanda da yer vermek istiyoruz. Birlikte kahvaltılar düzenleyeceğiz, sinema etkinlikleri yapacağız, evden dışarıya çıkacağız. Umarız ki farkı okullar da ilerleyen dönemlerde bize kapılarını açar. Yaşları büyüdükçe öz bakımları zorlaşan, ilaç kullandıkları ve hareketsiz oldukları için kilo alan çocuklarda sağlık sorunları baş gösteriyor. Biz, hayatlarındaki bu boşlukları sporla, sanatla ve müzikle doldurmak istiyoruz. Aileler büyük psikolojik sorunlar yaşıyor. Biz burada da devreye gireceğiz. Evde psikolojik sorunlarla baş ediyorlar ve kendilerine zaman ayıramıyorlar. Özellikle gelir düzeyi düşük ailelerden başlamak istiyoruz. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarla İzmir’de zaten bir ağ oluşturmuştuk, ilk etapta onlarla devam edeceğiz. Engelinin yanı sıra sporda veya başka bir alanda başarılı çocuklarımız var. Onların bu başarılarını destekleyeceğiz.

9 Nisan’da çok anlamlı bir gecede derneğin lansmanını gerçekleştireceksiniz. Bu önemli geceden de bahsedelim istiyorum…

2 Nisan Dünya Otizm Günü. Akabindeki hafta bo-yunca bugüne özel etkinlikler düzenleniyor. 9 Nisan akşamı özel çocuklarımızın hayalleri, duyguları Şef Hakan Şensoy yönetiminde, solist Burhan Öcal ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ‘yaşamın ritmi’ ile en-gelsiz bir konsere hazırlanıyor. Projenin Genel Sanat Yönetmenliğini Sinan Olcay yapıyor. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek konserde 12 özel çocuk yaşamın ritmi ile hayat bulacak. Orkestra 60 kişiden oluşuyor. Gece öncesinde çocuklarla provalar yapılacak. Gecenin sunuculuğunu Ebru Kalyoncu ve Engin Deniz Eriş yapacaklar. Bu gece bizim için çok önemli. Çünkü lansmanımızı gerçek-leştireceğiz. Projeyi İsviçre’de yaşayan sevgili Burhan Öcal’a götürdük ve çok olumlu karşıladı. Gecede farklı sürprizler de olabilir. Geceyi İşitme Engelliler Korosu’yla açmak istiyoruz.

Farklı projeler de söz konusu olacak mı?

Tabii… Biz daha kapı çalmadan bize farklı projelerin geliyor olması da sevindirici. Bu süreçte pek çok çocuk ve aileleriyle de özel bir bağ kurduk. Tecrübelerimizi birbirimizle paylaşıyoruz. Çok güzel şeyler yapmayı hedefliyoruz ancak bizim çalışmalarımız, diğerleri gibi hızlı ilerleyemiyor, maalesef süreç ağır işliyor.

Aynur Şahin, Arzu Gül, Meltem Cinstaş, İnci Sancak, Serpil Atlet, Sevinç Özyatık
Aynur Şahin, Arzu Gül, Meltem Cinstaş, İnci Sancak, Serpil Atlet, Sevinç Özyatık

Çalışmalarınıza katkıda bulunmak isteyenler size nasıl ulaşacak?

“Sevginin önünde engel yoktur” sloganıyla yola çıktığımız çalışmalarımıza katkı koymak isteyenler Facebook’tan Ege Engel Siz Yaşam Derneği hesabından, egeengelsizyasamdernegi@gmail.com adresinden ve 0531 661 21 02 numaralı telefondan bize ulaşabilirler. Dernek altında bir de “Meleğim olur musun?” isimli bir proje yürüteceğiz. İsteyenler bir çocuğun bir yıllık eğitim masrafını karşılayabilir. Uzun vadeli projeler süreç boyunca kendi içinde şekillenecek diye düşünüyoruz. Yanımızda olan herkese şimdiden çok teşekkür ederiz.


Bir Cevap Yazın