Efsanevi Shelby Cobra göz alıyor

shelby-1

1965 Shelby Cobra, Kirkham Motorsports tarafından tamamen elle şekillendirilmiş bakır bir gövde ile yeniden tasarladı.

İngiliz otomobil yarışçısı Carroll Shelby, 1962 yılında otomobili ile Amerika’nın güçlü V-8 motorunu bir araya getirmek istedi. Efsanevi yarışçıya, İngiliz otomobil üreticisi AC Cars modifiye bir şasi ve Ford ise bir V-8 motoru sağlayınca ortaya Shelby Cobra çıkmış oldu. Bu otomobil 1965 yılında ise en ikonik halini aldı. Şimdi ise klasik araçlara kendi dokunuşlarıyla bambaşka bir karakter kazandıran Kirkham Motorsports, Shelby Cobra’ya tekrardan hayat verdi.

Yeniden tasarlanan Shelby Cobra’da en çok dikkati çeken tamamen elle şekillendirilmiş yüzde yüz bakır gövdesi. 17 ayrı panel birbiriyle öyle ustaca bir araya getirilmiş ki herhangi bir kesinti yeri görünmüyor. Bakıra şekil vermenin ne kadar zor olduğu göz önüne alındığında otomobildeki simetri gerçekten göz alıcı.

1965 Shelby Cobra’nın bakır gözdesi hiç boyadeğmeden ve tamamen parlka bir ibiçimde cilalanmış. Otomobilin gövdesindeki karakterisitik yapısını oluşturuan ‘Le Mans’ çizgileri ise bakırın zımparalanarak matlaştırılmasıyla oluşturulmuş. Bu harikulade şasinin altında 468 inç küplük, V-8 motor bütün ihtişamıyla yer alıyor. İç dizaynda ise nostaljik havası korunmuş. Üstü açık 1965 Shelby Cobra, 475 bin dolardan satışa sunuluyor.


Bir Cevap Yazın