Dünyadaki en güzel sokak lezzetleri

Mango-Sticky-Rice-–-Tayland-2

Sokak lezzetleri ülkelerin değerleri, kültürleri ve tarihi etkisiyle ortaya çıkar. Sokak lezzetlerinin tadı bir başkadır. Başka bir ülkede uzun bir tur sonrası sokakta yendiği için mi yoksa farklı bir tat olduğu için midir bilinmez bana hep çok lezzetli gelmiştir. Hele yanınızda size tavsiye verecek bir yerli de varsa o yemeğin tarihini öğrenerek yemek bambaşka olur.

Ülkemiz sokak yemekleri konusunda oldukça zengin fakat biz yurtdışındaki ilgi çekici sokak lezzetlerini sizler için hazırladık.

1. Arancini – İtalya

İtalya’nın da kendine özgü birçok sokak lezzeti var. Arancini ise Sicilya bölgesine ait bir sokak lezzeti. Arancini, top şekli verilmiş risotto pirincinin içine mozzarella peyniri ve ragu sosu konularak ekmek kırıntısına bulanması ve ardından derin yağda kızartılmasıyla hazırlanıyor. Arancini’nin, eski bir imparator için icat edildiği söyleniyor.

2. Mango Sticky Rice – Tayland

Tayland, sokak lezzetleri açısından zengin bir başka ülke. Buharda pişirilmiş pirincin iyice emdiği hindistancevizi sütü yapışkan bir kıvam oluşturuyor. Ardından bu pilav üzerine biraz daha süt gezdirilerek mango ile birlikte servis ediliyor.

3. Ceviche – Peru

Genellikle levrek ya da dil balığı ile yapılan Ceviche hazırlanırken küp küp doğranmış çiğ balık narenciye sularıyla marine ediliyor, ardından dilimlenmiş soğan ile jalapeno biberiyle servis ediliyor. Cheviche’e tabağında tatlı patates, marul, mısır ya da avokado gibi farklı ürünler de eşlik edebiliyor. Ceviche için Peru’nun milli yemeği de denebilir.

4. Trdelnik – Çekya

Spiral şeklinde pişirilen bir tür donut olan Trdelnik, Çek Cumhuriyeti’nin soğuk kış günlerinde içinizi ısıtır. Şekere bulanarak, bazen de çikolatalı fındık kremasıyla servis edilen bu boru şeklindeki tatlıya bazen krema, dondurma ve meyve de eklerler

5. Halo Halo – Filipinler

Dünyanın en çılgın sundae’lerinden biri olan bu rengarenk yiyeceğin en temel malzemeleri kar helvası ve koyulaştırılmış süt. Bunun dışında tercihe göre içine eklenen sayısız malzeme bulunuyor. Fasulye taneleri hindistan cevizi, tatlı patates, nohut, dondurma ve tropik meyveler bunlardan sadece bazıları.

6. Poutine – Kanada

Kanada’nın Quebec bölgesine özgü olan Poutine’in günlük dilde “dağınık” anlamına geliyor. Bir tabak dolusu patates kızartması, bir tür lor peyniri ve gravy sosla birleştirilerek servis ediliyor.

7. Currywurst – Almanya

Almanya’da çok fazla sosis çeşidi bulunuyor; Currywurst da onlardan biri. Önce buharda pişirilen ardından kızartılan özel sosisler, yanında patates kızartması, ketçap ve köri tozu ile servis ediliyor. Almanlar yılda yaklaşık 800 milyon Currywurst tüketiyorlarmış…

8. Banh Mi – Vietnam

Banh Mi Fransızların Güneydoğu Asya’yı sömürgeleştirmesiyle ortaya çıkmış bir sokak lezzeti. Fransız bagetinin Vietnam’a gelmesinin ardından Batı ile Doğunun lezzetlerinin birleşimi Banh Mi’i doğurmuş. Birçok çeşidi olsa da en klasik versiyonu bagetin içine ızgara, köfte ya da soğuk et, salatalık, kişniş filizi, havuç ve japon turbu turşusu, ciğer pate ve biraz mayonez konarak hazırlanıyor.


Bir Cevap Yazın