Dudak estetik uygulamaları

Dudak estetiğinde nelere dikkat etmek gerekir?
Dudakların görünümünde çene yapısı, burun ve dişler önemli yer tutar. Dudakların yerleşimi dışında dudağın boyu, genişliği, alt ve üst dudak kalınlıkları, gülme durumunda dişlerin ne kadar görüldüğü de operasyon planı açısından önemlidir. Alt dudak, üst dudaktan daha dolgun olmalı, gülerken diş etleri görünmemelidir. Dudaklar, burun ucundan çene ucuna çizilen hayali çizginin gerisinde kalmalıdır. Bu hattın önünde yer alan abartılı dudaklar estetik bir görüntü vermeyecektir.

Dudak güzelliği neden önemlidir?
Dudaklar, yüzün tam ortasında bulunması açısından çok dikkat çeken unsurlardır. Bu bakımdan yıllardan beri diri ve dolgun dudaklar güzelliğin, çekiciliğin ve gençliğin göstergesi olarak kabul edilmiştir. Özellikle yüz güzelliğinin önemli unsurlarındandır. Dudakların güzel olması, yüzün daha güzel ve çekici olmasını sağlar.

Dudak estetiği kimlere yapılır?
Dudak estetiği, dudakları genetik olarak ince olanlar, dudakları zamanla yaşlanmaya bağlı doku kaybı sonucu incelenler, dudakları normal görünümde olup da daha kalın ve dolgun dudaklarla daha genç, daha güzel ve daha çekici olmak isteyenlere uygulanmaktadır. Bunun dışında birde dudakta kanser ya da yaralanma sonucu doku kaybı olanlara uygulanan dudağın yeniden onarımı ile ilgili ameliyatlar vardır. Bu ameliyatlar estetik kaygı kadar, fonksiyonel açıdan da önemlidir.
Hazır dolgu maddeleriyle dudak kalınlaştırma nasıl yapılır?
Dudak kalınlaştırmak için en çok kullanılan, en sağlıklı olan ve en az reaksiyon yapma ihtimali olan madde Hyalüronik asittir. Bu madde vücuttaki dokuların yapı taşlarından olan bir maddedir. Uygulaması çok kolay ve çabuktur. İşlem yapıldıktan sonra işe veya normal yaşantınıza hemen dönebilirsiniz. Dudağı uyuşturan bir krem sürülüp 15 dakika bekledikten sonra ağrısız bir şekilde işlem yapılmaktadır. Kullanılacak madde miktarı önceden kesin olarak tahmin edilemez. İşlem arzulanan dolgunluğa ulaşınca tamamlanmış olur. Kalıcılığı 6 ay ila 1 yıl arasında değişen markalar vardır.

Kişinin kendi dokularıyla dudak estetiği nasıl yapılmaktadır?
Bu şekilde yapılan dudak estetiğine ‘Otojen dokularla dudak estetiği’ de diyebiliriz. Otogen maddelerden yağ greftleri, dermis greftleri (Mevcut olan izlerden alınabilir) ve fasya greftleri (Şakak bölgesindeki saçlı derinin altından) dudak kalınlaştırma amacıyla kullanılabilir. Yağ greftleri belli bir süre sonra, belli oranda erimeye uğrayarak yaklaşık
% 30-40 oranında kalıcı olmaktadır. İstenilen dolgunluğu sağlayabilmek için 2-3 seans uygulanması gerekir. Dermis ve fasya greftleri daha az erime gösteren ve kalıcılığı daha uzun olan dokulardır. Ancak bu greftlerin alındığı bölgede bir miktar iz kalır ya da eğer varsa daha önceki bir iz yerinden alınabilir. Yağ greftinde iz söz konusu değildir.

Ameliyatla dudak estetiği nasıl yapılmaktadır?
Cerrahi olarak da dudak şeklini değiştirmek ve kalınlaştırmak mümkündür. Dudak mukozasını (kırmızı renkte olan bölüm) ilerleterek dudakta kalınlaşma sağlayan ameliyatlardır. Sonuç kalıcıdır. İyileşme 2-5 günde tamamlanır. Lokal anestezi altında yapılan basit ameliyatlardır. Kişideki probleme göre uygulanacak cerrahi teknik değişiklik gösterir. Özellikle daha ileri yaşta ve üst dudağı uzun, kenarlarında kırışıklıkları olan kişilerde dudak mukozası üzerindeki deriden 2-3 mm eninde bir deri şeridi çıkartılıp (martı kanadı şeklinde), dudak mukozası yukarıya doğru ilerletilir. Bu yöntem çok iyi sonuç verir, ancak hasta seçimini iyi yapmak gerekmektedir.
Diğer bir cerrahi yöntem ise; burun altı dudak kaldırma ameliyatıdır. Burnun hemen alt kenarından kıvrımlara uygun olarak boğa boynuzu şeklinde kesilerek bir miktar deri çıkarılır ve deri yeniden dikilerek dudak yukarı doğru asılmış olur. Burun altında ince bir kesi izi kalır. Genellikle üst dudak derisi geniş olan hastalarda, mesafeyi kısaltmak için yapılmaktadır. Böylece üst dişlerin görünmesi sağlanmış olur.

51253067_l


Bir Cevap Yazın