Doğayı daha az kirletmek mümkün

doğa-3

Evimizde kullandığımız temizlik malzemelerinden kişisel bakım ürünlerine, mutfağımızdaki plastiklerden banyomuzdaki liflere kadar ufak değişikliklerle doğayı koruyabiliriz.

Evimizde kullandığımız temizlik ürünleri zehirli kimyasal maddeler içeriyor ve doğaya, insana büyük zararlar veriyor. Üstelik plastik ambalajları da doğada uzun yıllar çözünmeyerek gezenemize zarar veriyor. Doğanın dengesini korumak ve gezenemizin ömrünü arttırmak için kişisel olarak yapabileceğimiz şeyler var. bunlar küçük değişiklikler olarak gözükebilir fakat birçok kişinin uygulamasıyla ciddi farklar yaratabilir. Sizde evinizden başlayarak kullandığınız malzemeleri değiştirerek gezenimizin korunmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Günlük hayatımızda çöp torbasından oyuncaklara kadar birçok şey plastik içeriyor. Ne kadar plastik kullandığınızı fark edip alternatifleriyle değiştirmeye çalışın. Örneğin cam ya da paslanmaz çelik bir matara edinmek ve pet şişede su satın almak yerine bunları taşıyabilirsiniz. Alışveriş için bez çantalar edinip plastik torba kullanmayı bırakabilirsiniz.

Ev temizliğinde süngerler yerine kabak lifi, sarı bez yerine eski havlu parçaları, plastik fırçalar yerine ise ahşap ve doğal malzemelerden üretilmiş fırçaları kullanabilirsiniz. Ayrıca temizlik malzemesi olarak zehirli atıklarla dolu kimyasal temizleyiciler yerine onlar kadar iyi temizleyen alternatiflerini araştırabilirsiniz. Ayrıca sirkeli su, karbonat gibi doğal temizlik malzemelerini kullanabilir, sıvı sabunu kalıp sabunla değiştirebilirsiniz.

Maalesef güzellik malzemelerinin içinde birçok farklı zararlı bileşen bulunuyor. Son yıllarda birçok tüketim ürününde olduğu gibi rujlarda da bulunan ağır metallar var. Ruj, şampuan, krem, koruyucular vb seçimlerii yaparken daha dikkatli olup daha sağlıklısını tercih edebilirsiniz. Hatta üreticilerden böyle taleplerde bulunmanız üretimlerini o yöne evrilmelerini sağlayabilir.


Bir Cevap Yazın