DJ Umur Anıl Gökdağ ile keyifli bir röportaj

05936895-6053-4054-8005-44CB9A987B9E kopya

DJ Umur Anıl Gökdağ ile keyifli bir röportaj yaptık;

Son zamanlarda çıkardığı parcalarla Spotify, Apple Music, Amazon Music, Deezer gibi onemli müzik platformlarında milyonlarca dinlenmeye ulaşan, tüm dünyada Top 100 listelerinde ve radyolarda kendisine yer bulan ünlü prodüktör ve Sounds of Someday Records sahibi Umur Anıl Gökdağ konuğumuz;

Bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

1992 Haziran’ında Ankara’da doğdum. Müzikle ilk olarak herkesin yaşayabileceği gibi bir klişeyle; babamın bana aldığı org ile basladım. İlkokulda org kursuna gittim. Lise yıllarında başta Metallica’nin solo gitaristi Kirk Hammett, Yngwie Malmsteen, Joe Satriani ve Steve Vai gibi sanatçılardan etkilenerek elektro gitara baslamaya karar verdim. Okulda küçük caplı bir grubum Umur vardı. Daha sonra burada sadece vokal olarak devam ettim. Üniversite yıllarında bir süre müziğe ara verdim. Bir dönem Mimar Sinan’da konservatuar okumak istedim ve şan hocam opera yapmamı onerdi. Onun üzerine operadan zevk alamayacağımı düşündüğün için vazgeçtim.

Bu işi profesyonel anlamda yaptığınız mekanlar nelerdir?

Cirağan Sarayı, Fuat Paşa Yalısı, Life Park, If Performance Hall Beşiktaş, Sanat Performance Hall, Marjo Karakoy ve daha bir çok mekanda çaldım.

Marjo 2017’de Milliyet Şehrin Enleri ödül töreninde Karaköy’ün en iyi mekanı ödülü almıştı. O sırada Marjo’da resident djdim.

Bunun dışında Dorock Xl’da var event hall olarak.

Kısa sürede büyük bir çıkış yaşadığınız görülüyor bunun sırrını söyleyebilir misiniz?

Evet aslında gec bile kallınmış olduğunu söyleyebilirim. Cünkü ilk zamanlarda müzik yapmaktan ziyade festivallerde, eventlerde, clublarda çalarak insanları eğlendirmeyi seviyordum. Ardından pandemi doneminde vakit geçirmek için prodüksiyon kariyerime ağırlık vermeye basladım. Öylesine yaptığım bir parcanın bir müzik platformunun top listeners bolumunde aynı kişi tarafından 100’e yakin dinlendiğini görünce bu beni fazlasıyla mutlu ve tatmin etti. Insanların duygularına dokunabildiğimi ve aynı frekansta onların hayatından bir parça olabildiğimi hissettirdi. Ben de o günden sonra produksiyon uzerine eğilmeye karar verdim. O yüzden benim icin bir dönüm noktası diyebiliriz.

Yaşadığınız duyguyu tarif etmek ister misiniz?

Açıkcası her şeyden daha çok tatmin ediyor. Avrupa’dan Amerika’ya hatta Çin’e kadar tüm dünyadan dinleyenler olduğunu görmek inanılmaz bir şey. Mesela Çin’de Guangdong Music Radio, KFM 981, Meksika’da Los 40 Xalapa 104.1, Güney Afrika’da Mutha FM

bu şekilde tüm dünyaya ulaşabildiğini görmek gerçekten tarif edilemez bir duygu. Daha bilmediğim niceleri vardır.

Peki bundan sonraki hayaliniz ya da hedefleriniz neler?

Müzik sektörü tırnak içinde “nankor” diyebileceğimiz bir sektör o yüzden ara vermeden gidebileceğim en uç noktaya kadar gidebilmek diyebiliriz. Bunun icinde milyonlardan milyarlara ulasmak var. Ulaşabileceğim herkesin hayatından bir parca olabilmek en onemlisi.

UMUR ANIL GÖKDAĞ (Istanbul, TR)

DJ/Producer

Spotify

Apple Music

Soundcloud

Instagram


Bir Cevap Yazın