Disney’in kötü karakteri: Cruella

Emma Stone as Cruella de Vil in Disney’s Cruella

Disney, 101 Dalmaçyalı filminin şeytani ruhlu karakteri Cruella de Vil’in hikayesini Cruella isimli filmle anlatıyor.

Disney dünyasının sevimli ve iyilik sever karakterlerini hepimiz biliriz. Nesiller boyunca farklı versiyonları çekilse bile onlara sevgimiz değişmez. Bir de bu masalların kötü karakterleri vardır ki iyileri sevmemizin asıl sebepleridir. Disney dünyasının biribirinden ilginç kötü ve yan karakterleri öykülerini anlatmak için can atıyor. Bunun için en güzel örnek Uyuyan Güzel hikayesinin kötü kalpli cadısı Maleficent’in filmi oldu. Film, tabii ki Angelina Jolie’nin de katkılarıyla öyle başarılı oldu ki ikincisi çekildi.

101 Dalmaçyalı filminin şeytani ruhlu, kürk sever Fransız asilzadesi Cruella de Vil’in hikayesi de anlatılmayı beklenen ‘kötü’ karakterlerdendi. Cruella’nın farkı ise gerçekten kötü bir karakter olması. Fakat Disney bu kez onu aklamayı hedeflemiyor. Film 1970’li yıllarda Londra’da geçiyor. Genç Cruella tasarımcı olarak punk-rock devrimi dönemini yaşayan Londra’da sahne sırasını bekliyor. Hırsız Jasper ve Horace (Joel Fry ve Paul Walter Hauser) ile arkadaş olan Cruella bu esnada kötü tarafa geçiş yapıyor. Süper şık ve sadece siyah beyaz kıyafetler giyen Barones von Hellman (Emma Thompson) ile tanışmasıyla farklı bir yaşam tarzına sahip oluyor.

Cruella hakkında ilginç bilgiler;

• Cruella de Vil ismi – Cruel (gaddar, zalim) ve Devil (şeytan) kelimelerinden türetilmiş.

• 101 ve 102 Dalmaçyalı’da Dalmaçyalı köpekleri takıntı haline getiren Cruella’nın bu saplantısının kaynağını filmde anlayacakmışız.

• Cruella’nın adını asla öğrenemediğimiz ve mesleği ‘kürkçülük’ olan bir kocası var. Cruella onunla aşkla evlenmemiş. Sadece adamın mesleğine aşık.

• Cruella’yı daha önce iki kez (101 Dalmaçyalı ve 102 Dalmaçyalı filmleri) canlandıran Glenn Close bu proje içinde yine kilit bir isim. Emma Stone, Glenn Close’u iki kez telefonla, iki kez de görüntülü arayarak proje için destek almış. Glenn Close konu hakkında oldukça gururlandığını belirtmiş. Cruella’yı özel bir gösterim ile izleyen Glenn Close yeni ‘Cruella’ya adeta vurulmuş. Kim bilir belki devam filminde kendisi de olur.


Bir Cevap Yazın