DİŞ HEKİMİ BATUHAN HIDIROĞLU KARİYERİNİ BAŞARIYLA SÜRDÜRÜYOR

DİŞ HEKİMİ BATUHAN HIDIROĞLU

Enerjisi ve genç yaşına rağmen edindiği deneyimiyle pek çok kişiye şifa dağıtan Diş Hekimi Batuhan Hıdıroğlu, küçük yaşlardan beri insanlara yardım etmek istediğini söyleyerek bu nedenle doktor olmaya karar verdiğini belirtti.

En büyük hayalinin ‘Sınır Tanımayan Doktorlar’ arasında yer alıp Afrika’da yardıma muhtaç insanlara ulaşmak olduğunu ifade eden Batuhan Hıdıroğlu ile meslek yaşamına nasıl başladığını konuştuk ve uzmanlık konularıyla ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Kendinizi tanıtır mısınız? Mesleğe nasıl başladınız?

1991 yılında İstanbul’da doğdum. Küçük yaşlardan itibaren İzmir’de yaşamaya başladım. Üniversiteyi Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde tamamladım. Her zaman doktor olmak istiyordum. Çünkü insanlara yardım etmeyi seviyorum. Diş hekimliğini kendi işimin patronu olabilmek için tercih ettim. Bir yıl önce Narlıdere’de kendi muayenehanemi kurdum. Çalışmalarımı burada sürdürüyorum. En büyük hayalim ise ‘Sınır Tanımayan Doktorlar’ arasında yer alıp Afrika’da yardıma muhtaç insanlara ulaşmak… Bu hayalimi birkaç yıl içinde gerçekleştirmeyi düşünüyorum.

JPG_3247

Bir diş hekimi olarak uzmanlaştığınız branşlar var mı?

Ağırlıklı olarak implant cerrahisi, 20 yaş cerrahisi ve Botox konularında hizmet veriyorum. Ayrıca diş taşı temizliği, dolgu, köprü ve kaplama konularında da çalışıyorum.

Gece diş gıcırdatmak artık bir çok kişide görülüyor. Bu sorunu olan okurlarımız için neler söyleyebilirsiniz?

Gece diş gıcırdatma ve sıkma problemlerine (Bruksizm) çok yaygın olarak karşılaşıyoruz. Erişkinlerde bu sorun daha çok görünüyor. Genellikle stresten kaynaklanıyor. Her 3 kişiden 2’sinde farklı derecelerde olsa da bu sorun yaşanıyor. Gece diş gıcırdatması eğer tedavi edilmezse sabah baş ve çene ağrısına yol açıyor. Çeneyi açmada zorluk, dişlerde aşınmalar ve çenede klik sesine de neden oluyor. Burada çene kaslarına belli oranda botox uyguluyoruz. Böylelikle geceleri istemsiz yapılan diş gıcırdatma ve sıkma sorunun etkilerini de azaltıyoruz. Çene kaslarına uygulanan botoxun vücuda bir zararı bulunmuyor. Çiğneme ve yutmada herhangi bir soruna da yol açmıyor. Bu konuda uyguladığımız bir diğer yöntem ise gece plağı. Geceleri takılan bu plak tedavi edici bir nitelik taşıyor.

JPG_3252

Implant konusunda oldukça başarılısınız? Peki, herkese implant uygulamak mümkün mü?

Teknoloji çok gelişti. Genel sağlık durumu iyi seviyede olan kişilerde implant uygulaması yapılabilir. Kemik gelişimini tamamlayan kişilerde bu uygulamayı yapmayı tercih ediyoruz. Eğer kemik gelişimi tamamlanmadan yapılırsa sorunlara yol açabilir. Implantta eğer kişinin sağlık durumu elveriyorsa üst yaş sınırı bulunmuyor. Diş eksikliği önemli bir sorun. Hasta, başta çiğneme konusunda sorun yaşıyor. Eğer diş ağızda görünen bir noktadaysa estetik anlamda da kötü bir görüntüye yol açıyor. Bu nedenle estetik ve fonksiyon açısından implant yaptırmak gerekebiliyor.

Aynı günde hem diş çekip hem de implant yapabiliyoruz. Ameliyat lokal anestezi altında yapılıyor. 15 dakika sürüyor. Ufak bir kesinin ardından implant yerleştiriliyor. Implant burada diş kökü görevi görüyor. Daha sonra 3 aylık bir kaynama süresi var. Sonra kişiye özel alınan ölçülerle üzerine kalıcı olarak bir diş protezi yerleştiriliyor.


Bir Cevap Yazın