Devrim Erbil’den ‘İstanbul’dan Bodrum’a’

02. Güneş Savganlı, Elif İnci Aras, Devrim Erbil, Ferda Bakay Saka

“Devrim Erbil’in İstanbul’dan Bodrum’a” sergisi Touch Sanat Galerisi’nde 21 Eylül 2021’e kadar sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Türk resim sanatının yaşayan en önemli temsilcilerinden Devrim Erbil’in “Devrim Erbil’in İstanbul’dan Bodrum’a” sergisi Touch Sanat Galerisi’nde açıldı. Touch Sanat Galerisi Kurucuları İnci Aytaç ve Ferda Bakay Saka davete ev sahipliği yaptı. “Devrim Erbil’in İstanbul’dan Bodrum’a” başlığı altında topladığı çalışmalar 21 Eylül 2021 tarihine kadar görülebilecek.

Ünlü ressam Erbil, kendisiyle özdeşleşen çizgilerini, kendi söylemiyle “öteden beri uygarlık kenti, görsel sanatların tapınağı” Bodrum’da sanatseverlerin seyrine sunuyor. Yağlıboya resimler, ahşap rölyefler, el dokuması kilim ve halıların bulunduğu serginin odak noktasını Bodrum, Haliç, İstanbul Boğazı, Tarihi Yarımada ve Haydarpaşa gibi coğrafi ve tarihi İstanbul simgeleri oluşturuyor.

Ressam, tablolarında İstanbul’u bir bütün olarak, içinde barındırdığı tüm özellikleri ile; kentin dokusu, hibrid kültürü, Bizans ve Osmanlı sanatından mimari yapılarla, minyatürler ve yazılarla ele alır.

Sanatçı, Osmanlı Minyatür sanatına atıfta bulunarak eserlerini yorumlamaktadır. Osmanlı Minyatürlerinde gördüğümüz “uzayı genişliği ile kavrama” esasından yola çıkarak eserler veren sanatçı, şiirsel üslubunun bir parçası olarak; izleyici ve eserler, zaman ve zihin arasında mekâna özgü çağrışımlar ağı kurar.


Bir Cevap Yazın