Değişen mutfak trendleri

ahşap-dokusu

Mutfak tasarımları; farklı kullanım senaryoları içeren, pandemiyle birlikte değişen beklentileri ve ihtiyaçları cevaplayan estetik tasarımlarla şekillenecek.

Geçen yıl pandemiyle birlikte evin en yoğun yerleri mutfaklar olmaya başladı. Sadece karın doyurmak için değil eğlence için de bir şeyler pişirmeye başladık. Hatta kendi ekmeğimizi bile mayalayıp yaptık. Karmaşık tatlı tarifleri, pideler, pizzalar, daha önce hiç yemediğimiz yeni rreçeteleri denedik. Mutfağımız yemek yapma mekanından çıkıp eğlenme, sosyalleşme ve deneme alanı oldu bizim için. Bu sebeple de belki de evlerimizde en çok yenilenen ve tadilat geçiren yer oldu. Haliyle bu senenin trendleri de değişen hayatımıza göre tekrar belirlendi. İşte size bu yılın en son mutfak trendleri…

Depolama alanları

Geçen yıl başlayan pandemic bize evde stok yapmayı öğretti. O yüzden mutfaklardaki depolama alanları önem kazandı. Mutfakların her bir metrekaresini değerlendirerek depolama alanlarını büyüteceğiz. Mutfaklar gerçekten daha verimli bir yaşam tarzına uyacak şekilde tasarlanmaya başlanacak.

Teknoloji başrolde

Artık mutfak eşyalarına dahi gelen akıllı uygulamalar, mutfağın her alanında kendini gösterecek. Çekmecelerin içine yerleştirilen şarj istasyonlar, tezgahlara entegre edilen tablet alanları öne çıkarken sensörlü lambalar, musluklar, çöp kutuları vb. hayatımızda yer alacak. Böylece hem tasarruf hem de hijyen sağlanmış olacak.

Çoklu çalışma ortamı

Mutfakta sadece kadınlar ve erkekler yok, artık çocuklar da orayı çokça kullanıyor. Bu sebeple mutfağın farklı çalışma alanları oluşturacak şekilde dizayn edilmesi gerekecek. Mutfakla oturma alanını birleştiren açık plana sahip mekanlar, misafirperver hissi veren bistro tasarımlar kesinlikle popüler olacak.

Sürdürülebilir temizlik malzemeleri

Doğanın kendi kendine yetebilmesine rağmen insanoğlunun onu ne kadar hor kullandığını geçen yılın ciddi şekilde gördük. Hayatımızda yapacağımız ufak değişikliklerle doğayı korumanın mümkün olduğunu da… Artık birçok marka ambalajından, içeriğine kadar doğa dostu temizlik ürünleri yaratmaya çalışıyor. Mutfaklarda bu ürünlere daha çok yer vereceğiz.

Zarif ve verimli

Mutfağınızı temiz çalışma alanlarına sahip olacak şekilde ayarlamak önemli. İnsanlar, mutfaklar için temizlenmesi kolay bir seçenek olan gözeneksiz ve bakım gerektirmeyen malzemelere yatırım yapacak. Üstelik bunun için tasarımdan vazgeçmeleri de gerekmiyor. Ayrıca tencere ve tavalara hızlı erişim sağlanması da mutfaklardaki verimliliği arttırmaya yönelik olacak.

Renkli mutfaklar

Mutfaklarda genelde beyaz renginin hakimiyeti sürse de farklı renkler ona rakip olmaya başladı. Geniş ve ışık alan bir mutfağınız varsa siyah evinize zarafet katacak. Ya da daha sıcak bir görünüm isterseniz yeşil tonları tam size göre. Özellikle yeşil tonda tasarlanan mutfaklar çok fazla göreceğiz.

Ahşap dokusu

Ceviz başta olmak üzere ahşap tonları mutfaklara anında sıcaklık getiriyor. Yer yer mutfağınızda ahşap parçalara yer verebilirsiniz. Özellikle açık tonlu ahşaplar diğer renklerle rahat kombinlenebileceği gibi mutfağınıza ferahlık ve doğallık da katacak.


Bir Cevap Yazın