Cilt Lekelerinden Kurtulmak İçin En Uygun Mevsim Sonbahar

Bir yaz daha hızla geldi, geçti… Yaz mevsimi deniz, güneş ve kumla her birimizi cezbediyor olsa da özellikle sonbahara girdiğimizde geride cilt lekeleri gibi bazı miraslar bırakıyor. İçimizi ısıtan yaz güneşi sonbahar aylarında cildimizde bıraktığı lekelerle kendini sıkça hatırlatıyor.

woman with ideal skin looking at camera

Leke nedir?

Lekeler, cilde rengini veren melanin denen pigment maddesinin, normalin üzerinde üretilmesiyle ciltte düzensiz ve aşırı renklenmesi sonucu meydana gelir. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına uzun süre ve yüksek dozda maruz kaldığımızda cildimizde kuruma, nem kaybı, matlaşma ve leke oluşumu artar ve buna bağlı olarak ciltte oluşan sağlıksız görünümle lekeler keyfimizi kaçırabilir. En sık karşılaşılan cilt lekeleri arasında; çiller, melazma, gebelik lekeleri ve solar lentigo gibi lekeleri sayabiliriz. Ayrıca bazı kozmetik ürünler, ilaçlar, kimyasal maddeler, hormonal bozukluklar, kirli hava koşulları, yanlış beslenme, güneşin zararlı etkileri ve bitki özsularının güneş ışınlarıyla etkileşimi sonucunda da kalıcı cilt lekelerinin ortaya çıktığı asla unutulmamalıdır.

freckles woman's face portrait with healthy skin

Lekeler ne zaman tedavi edilmeli?

Sonbahar ve kış ayları, cilde ait problemlerin ve lekelerin giderilmesi için uygun bir zamandır. Güneş ışınlarının etkisini kaybetmeye başladığı özellikle eylül ayından itibaren leke giderici kremler, altın iğne radyofrekans, kimyasal peeling, enzimatik peeling, laser, PRP, altın ve mezoterapi yöntemleri kullanılarak tüm bu güneş lekelerinden başarıyla kurtul-mak mümkün oluyor. Fakat cilt lekeleri-nin oluşmasını engellemek için güneşten korunmak şart, bu durum kesinlikle göz ardı edilmemeli. Bir diğer önemli konu da cilt lekelerinin tedavisinde, lekenin tanımlanması ve derinliğinin saptanmasıdır. Böylece hangi lekeye nasıl bir tedavi uygulanacağı belirlenebilir. Bu tedaviler mutlaka uzman bir dermatolog tarafından gerçekleştirilmelidir.

02

Leke tedavisinde hangi yöntemler kullanılır?

Leke tedavisi, lekenin oluşma sebebi, yerleşim yeri, derinliği ve tipi ile bağlan-tılıdır. Güneş lekeleri için krem ve maske, kryoterapi (buz tedavisi), PRP, Derma-roller, mezoterapi, kimyasal peeling ve lazer tedavileri (Photogenesis, Erbium Fraksiyonel Lazer, Q switched Nd Yağ Lazer) yöntemleri kullanılabilir. Güneş lekelerini gidermede ise lazerler etkili ve yan etki oranı düşük bir tedavi olanağı sağlar. Lazer olanağının olmadığı durum-larda buz tedavisi ve kimyasal peelingler de kullanılabilir. Kimyasal peeling için kullanılan maddeler, cilde rengini veren pigmentlerin etkisini azaltarak cildin yenilenme kapasitesini artırarak lekelerde azalma sağlar. Enzimatik peeling, özel-likle leke tedavisinde etkili olan, “leke maskesi” ve “enzim peeling” adları ile de bilinen ve sıklıkla tercih edilen tedavi-lerdir. Enzimatik peeling, leke oluşturan pigmentlerin oluşumunda rol oynayan enzimi baskılayarak, pigmentleri parça-layarak ve birleşmelerini önleyerek leke tedavisinde etkinlik sağlar. Enzimatik peeling tedavileri, lekelerden arınmanın yanında canlı, parlak, yeniden yapılanan ve sağlıklı görünen bir cilt kazanılmasına da yardımcı olur. Medikal tedavilerde ise en çok Hidrokinon, Kojik Asit, Azelaik Asit, Retinoik Asit gibi ajanlar kullanılır.


Bir Cevap Yazın