BURUN ESTETİĞİNDE YÜZ ANALİZİ

Burun estetiği ameliyatlarında sadece burundaki şekil bozukluklarının giderilmesi değil, kişinin yüz hatlarına uyumlu bir burun yapılması da çok önemlidir.1

Başlıksız-3Her insanın yüz şekli birbirinden farklı olduğu gibi bu farklılıkla birlikte her burun da yüze göre, kişiye özel olmalıdır. Bunu bütünü oluşturan elementler gibi düşünmek gerekir. Yüzdeki her organın her biri birbiriyle uyumlu ve hepsi bir bütün oluşturacak şekilde birbirine bağlantılı. olmalıdır. Bu nedenle burun estetiğinde burnun dış görünüşündeki problemleri düzeltirken mutlaka burnun alın, kaş, çene, göz ve dudaklarla olan estetik uyumunu çok iyi analiz etmek gerekir. Bu oranlar temelinde burun analizi yapılırken burun ve dudak arasındaki mesafe, dudağın şekli ve boyutları, yanakların biçimi, alnın genişliği, çenenin biçimi(geride-ileride), gözlerin hizasının yanı sıra kişinin cilt yapısının normal cilt, ince ya da kalın olup olmadığı dikkatle incelenip çözümlenmelidir. Tüm bunları değerlendirirken de mümkün olduğunca hastanın da istediği gibi doğallıktan uzaklaşmamak en doğru planlama şekli olacaktır.

Bu oranlar değerlendirilmediği takdirde yüzü iri, kaba bir kişiye oldukça küçük bir burun tasarlanamayacağı gibi, yüzü küçük, minyon bir hastaya da iri bir burun yapmak uygun olmayacaktır. Bu hem hasta memnuniyetini karşılamayıp hem de yüzdeki sabit orantıyı bozarak estetik bir görünüm vermeyecek, doğallıktan uzaklaşmaya sebep olacaktır.

Bu süreçte doğru planlama ve iyi bir analizden sonra düşünülen şeylerin titizlikle uygulanması operasyon sonrası mutlaka başarılı sonuçlar getirecek ve sizi de mutlu edecektir.


Bir Cevap Yazın