Burun Estetiği Hakkında Merak Edilen 10 Soru

fatih_uygur_881_foto

1. Burun estetiği hangi durumlarda yapılmalıdır?

Burun estetiği, hem estetik hem de sağlık bakımından sıklıkla uygulanan bir operasyondur. Burun şeklinde ve yüzde daha uyumlu görünüm elde etmek için yapılmaktadır. Bunun dışında travmalara bağlı olarak gelişen şekil bozukluğunu düzeltmek amaçlı burun estetiği ameliyatları da yapılmaktadır. Burnun kemerli olması, uzun olması, burun ucunun düşük olması, burun deliklerinin büyüklüğü veya asimetri gibi sorunları ortadan kaldırmak için burun estetiği yapılabilmektedir

2. Burun estetiğinde yaş sınırı var mıdır?

Burun estetiği ameliyatlarında yüz gelişiminin tamamlanması öngörüldüğü için kemik gelişiminin de tamamlanması beklenir.Burun estetiğinde yaş sınırı bayanlarda 17, erkeklerde 18’dir.

3. Erkek burun estetiği ile kadın burun estetiği arasında bir fark var mı?

Estetik cerrahide erkek ya da kadın burun estetiğinde uygulanan cerrahi prensipler aynıdır; ancak burada ölçü ve açıların miktarı değişkenlik göstermektedir. Erkeklerde burnun ucu ve genişliği daha belirgindir. Burun sırtı ve burun ucu geçişinin belirsiz olması ve burun dudak açısının kadınsı görünümde olmaması gereklidir.

4. Burun estetiği doktoru nasıl seçmelidir?

Burun estetiği yaptıracak kişinin genellikle plastik cerrahi uzmanı ve kulak burun boğaz uzmanı olması konusunda bir tercih yapılmalıdır. Burnun fonksiyonel cerrahisi temelde kulak burun boğaz uzmanının alanına; burun estetiği ise plastik cerrahi alanına giriyor gibi gözüküyor olsa da, operasyon her iki branş tarafından tecrübeli cerrahlarca yapılabilmektedir.

5. Burun eti ve burun tıkanıklığı operasyonları burun estetiğiyle aynı anda yapılabilir mi?

Burun eti yani konka denilen yapılar burundan solunan havanın ısıtılıp nemlendirilmesini sağlamaktadır. Burun boşluğunda önden arkaya doğru yan duvarlarda üç sıra halinde bulunan burun etlerinin özellikle alt kısımda bulunanları genellikle alerjik reaksiyonlar veya septum eğrilikleri nedeniyle büyüme gösterebilmektedir. Burun eti, septum eğriliği gibi burun tıkanıklığına neden olan sorunlar, burun estetiği ile beraber eş zamanlı düzeltilebilir sorunlardır.

6. Burun ucu estetiği nedir?

Burun ucu estetiği, burun ucundaki kıkırdakların şekil verilerek yapıldığı bir ameliyattır. Burun ucundaki kıkırdaklar şekillendirilerek burun ve dudak açısı artırılabilir, azaltılabilir. Burun ucu inceltilebilir. Burun ucu estetiği yapılırken burun deliklerine de müdahale edilebilmektedir. Bu işlem; kemersiz ama burnunun ucu düşük olan, burun delikleriyle ilgili problemi olan ya da burun ucu çok geniş olan hastalarda tercih edilen bir yöntemdir.

7. Burun ameliyatları sonrası süreç nasıldır?

Burun estetiği ameliyatları genel olarak ağrılı ameliyatlar değildir. Ameliyat sonrası oluşan morluklar, şişliklerden dolayı insanlar burun estetiği ameliyatlarının ağrılı ve sıkıntılı ameliyatlar olduğuna inanmaktadır. Eskiden burun estetiği tampon ilişkisi insanları korkutmaktaydı. Burun estetiği sonrası tampon çıkarılma sırasında yaşanan sorunlar yerini tamponsuz burun estetiği ameliyatlarına bırakmıştır. Günümüzde kullanılan silikon tamponlar bu tür sıkıntılara neden olmaz. Estetik burun ameliyatından sonra yaşanan şişme ve morarmalar, ameliyatta kullanılan teknik, yaş, cinsiyet ile hastanın kemik ve kıkırdak yapısına göre değişmektedir.

8. Septum deviasyonu estetik cerrahi ile giderilebilir mi?

Septum dediğimiz şey burun boşluğunu ortadan ikiye ayıran, ön kısmı kıkırdak, arka kısmı kemikten oluşan ve mukoza dediğimiz bir örtü ile kaplı kısımdır. Septum deviasyonu yani burun orta hattındaki bu kıkırdak veya kemik kısmın bir tarafa doğru eğik olması, nefes alma bozukluklarının sebeplerinden bir tanesidir. Hangi tarafa eğrilik varsa o taraftaki pasaj daralır ve nefes almakta güçlük yaşanmasına neden olmaktadır. Burun eti ve septum eğrilikleri burun estetiği ile eş zamanlı plastik cerrahi uzmanı tarafından ameliyat edilebilir.

9. Burun estetiği nasıl yapılır, ameliyatlarında hangi teknikler kullanılır?

Genel olarak burun estetiğinde kullanılan teknikler, açık teknik veya kapalı teknik cerrahi olarak ikiye ayrılmaktadır. Açık ve kapalı teknikle gerçekleştirilen cerrahilerin duruma göre avantaj ve dezavantajları bulunur.

10. Burun estetiği ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Burun estetiği ameliyatı sonrası en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında; travmalara dikkat etmek, eğilerek ayakkabı bağcıklarını bağlamak gibi baş bölgesinde kan basıncını artırabilecek durum ve aktivitelerden uzak durmak gerekir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulmalıdır.


Bir Cevap Yazın