“Birinin derdine çare olmayı seven bir yapım var…”

Instagram’daki paylaşımlarıyla adından söz ettiren Berika Demir, henüz 23 yaşında. Tıp Fakültesi’nde eğitim görüp, bir yandan da ürün tanıtımlarında mankenlik yapan Berika Demir Diva’nın konuğu oldu.

divamagazin-berikademir

· Berika Demir kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ben Dr. Berika Demir. 23 yaşındayım İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Okulum dışında Instagram ve YouTube ile yakından ilgileniyorum. Bu mecralarda sosyal sorumluluk projeleri yürütüyorum. Çeşitli markalarla işbirlikleriyle part-time modellik-mankenlik yapıyorum..

· Sosyal medyayı aktif olarak kullanan birisiniz. Bu renkli dünyaya ilginiz nasıl ve ne zaman başladı?

Aslında belli bir an diyemem, sadece kendi hayatımı insanlara açma kararı almamda iki şey etkili oldu. İçinde benim gibi çalışma azmi olan öğrencilere ya da tıp okumak isteyen gençlere örnek olsun, bu mesleği yakından tanısınlar diye paylaşımlar yapmaya başladım.

divamagazin-berikademir2

· Instagram fenomeni olma serüveninizi bizlere anlatır mısınız? Sosyal medyayı kullanmaya başlarken bu kadar takipçi kazanacağınız aklınıza gelmiş miydi? 

Instagram açtığım yıl üniversite sınavında Türkiye 600.sü olmuştum. Okulumda Çapa’da paylaşımlar yaptım; kendi hayatımı, çalışma tempomu paylaşınca dikkat çekmeye ve belli bir kitleye hitap etmeye başladım. Kendiliğinden gelişen bir süreçti benim için.

· Sosyal medyaya hayli zaman ayırıyor oluşunuz öğrencilik hayatınızı nasıl etkiliyor?

Ben çocukluğumdan beri ekstra disiplinli yaşayan, saat saat hayatını planlayan bir insanım. O yüzden Instagram, YouTube, modellik, sosyal sorumluluk projelerimi bir arada yürütmekte çok zorlanmıyorum. Zaten kişilik olarak hep üretmeyi, bir şeylere yarar sağlayabilmeyi, birinin derdine çare olabilmeyi seven bir yapım vardır. O yüzden hayatımı etkilemiyor, çünkü çok severek yapıyorum her birini.

divamagazin-berikademir3

· Bildiğimiz kadarıyla bazı markalarla işbirliği yapıyorsunuz… Bu işbirliklerinden bahseder misiniz?

Instagram bazında sınırlı kalmıyorum aslında, sosyal medya tanıtımlarının dışında da çeşitli markaların modelliğini yapıyorum. Gelinlik, kıyafet modelliği yapıyorum. Bazı Arap takı/aksesuar firmalarının katalog yüzüyüm.

· Pek çok takipçiniz var… Bu takipçiler zaman zaman kötü eleştirilerde bulunabiliyorlar. Bu eleştirileri ne kadar dikkate alıyorsunuz?

Benim hedefim belli, yolum belli yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum ama kendimi geliştirmek adına tabii ki güzel eleştirileri dikkate alırım. Ancak hakaret boyutuna varan eleştirileri yapan insanları gerçekten hayatta bir başarısı olamamış, kıskanç insanlar olarak yorumluyorum. Ciddiye dahi almayıp avukatıma yönlendiriyorum. Aslında bu benim işime de çok yaradı. Hakaret davalarından aldığım paralarla bile öğrencilere burs verdim. Kötü niyetlerini bir şekilde iyi bir şeye evrilttim.

divamagazin-berikademir4

· Instagram hesabınızdan elde ettiğiniz gelirle sosyal sorumluluk projeleri yürütüyorsunuz. Bize içinde bulunduğunuz sosyal sorumluluk projelerinden söz eder misiniz? Bugüne kadar ne gibi çalışmalar içinde yer aldınız?

Maddi durumu iyi olmayan ama zeki ve çalışkan öğrencilerden oluşan 50 kişilik bir grubum var. Sosyal medyadan kazandıklarımı, kendi başarılarımdan dolayı kazandığım burslarımı ve verdiğim özel derslerin gelirlerini onların eğitimi için harcayıp, daha öğrenciyken burs verebiliyorum bu şekilde.

· İleride doktorluk mesleğini yapmayı düşünüyor musunuz? Yoksa sosyal medya veya başka sektörlerde çalışmalar yapmayı sürdürecek misiniz?

Doktorluk benim en büyük tutkum, ondan vazgeçeceğimi düşünmüyorum. Ama sağlık programı sunma gibi teklifler alıyorum, buna sıcak bakıyorum yine mesleğimle ilgili olduğu için…

divamagazin-berikademir5

· Hayata geçirmek istediğiniz başka sosyal sorumluluk projeleri var mı? Bu projeleri kimlerle yürütüyorsunuz?

Daha fazla öğrenciye destek verip hayatlarına dokunmak en büyük arzum şu an için.  Sosyal sorumluluk projelerimi kendi başıma yürütüyorum.

· Okul ve sosyal medya dışında nelere zaman ayırıyorsunuz?

Açıkça söylemek gerekirse başka çok vaktim kalmıyor. Çünkü okulum fazlasıyla ağır ve derslerim çok iyi. Şu ana kadar sınıfta kalmadım. Tüm bu koşuşturmam dışında konser ve festivalleri takip ederim. Müzik diğer bir tutkumdur.

divamagazin-berikademir6

· Sizi tanımayan kişiler için, kendinizi en az kelimeyle nasıl ifade edersiniz?

Çalışkan, azimli, disiplinli, yardımsever, duygusal…

· Güzellik ve moda sosyal medya hesaplarının önemli parçaları… Peki bu unsurlar sizin için ne ifade ediyor?

İkisi de göreceli kavramlar ve belli standartlara sığdırılmasını doğru bulmuyorum. İnsanlar nasıl göründüklerinde veya neyin içinde kendilerini daha iyi daha mutlu hissediyorlarsa öyle davranmalılar. Belli kalıplara uymak adına kendinden taviz vermemeliler.

divamagazin-berikademir7

· Kendinizi en iyi hangi şekilde ifade ediyorsunuz?

Ne olursa olsun her daim insanlara yardım elini uzatmak öncelikli görevimiz olmalı ve bunu içimizden gelerek yapmalıyız. Yardım etmeyi ise sadece maddi olarak görmemeli, manevi anlamda da birbirimize destek olmayı denemeliyiz.

Tanıyıp, tanımamak hiç önemli değil. Mesela, bir buket çiçekle huzur evindeki yaşlıları ya da kimsesiz çocukları ziyaret edebilirsiniz. Bir engellinin şehri daha yakından görmesini sağlayabilir ya da okumak isteyip de maddi imkansızlık nedeniyle okuyamayan bir genci hayata bağlayabilirsiniz. Ne olur sevip sevmediğimiz herkese bir iyilik yapalım. Bunu yaparken de karşılığını beklemeyelim. Eğer karşılık beklenirse bunun adı zaten iyilik olmaz.

O zaman haydi herkes bir iyilik yapsın!


Bir Cevap Yazın