BAZI KADINLAR NEDEN ORGAZM OLAMAZ?

Ekran-resmi-2019-10-04-11.31.16

Kadınlarda cinsel isteksizlikten sonra en sık görülen cinsel sorun orgazm bozukluğudur. Ortalama olarak her dört kadından birinde orgazm sorunu vardır. Orgazm bozukluğu çiftlerde cinsel uyumu, cinsel doyumu ve genel ilişki kalitesini bozmaktadır. Orgazm olamayan kadınlar giderek cinsel isteklerini de kaybedebildiği için cinsel sorunlar daha karmaşık hale gelmektedir. Cinsel uyarılmanın en tepe noktaya ulaştığı ve şiddetli bir haz duyumuyla birlikte fizyolojik değişikliklerin eşlik ettiği orgazm yaşantısı, “klimaks” (doruğa ulaşma) olarak da adlandırılır. Günlük konuşma dilinde “gelme” ve “boşalma” kelimeleri de kadında “orgazm olma” anlamında kullanılabilir. Bazı kadınlar ise “zirve” veya “tatmin” gibi daha örtük anlamlı kelimeler kullanmayı yeğlemektedirler. Erkekte orgazmı tespit etmek genellikle ejakülasyon (boşalma) gibi gözlenebilen bir durum eşlik ettiği için zor değildir. Kadında orgazm sırasında vajina kaslarında kasılmalar gibi psikofizyolojik değişiklikler olsa da kadın orgazmı daha belirsiz bir süreçtir. Bu nedenle kimi kadınlar cinsel etkinlik veya mastürbasyon esnasında haz duysalar bile tam olarak orgazma ulaşıp ulşamadıklarını bilemezler.

Bazen de porno filmlerdeki abartılı orgazm sahnelerinden etkilenen çiftler orgazm sorunu yaşadıklarını ifade edebilirler. Kadın sevişme esnasında orgazm olduğu halde eşi veya kendisi abartılı ses ve hareketler olmadığı için birşeylerin yanlış gittiğini düşünebilir. Bazı kadınlar ise mastürbasyonla orgazm olabilirken penis-vajina birleşmesi esnasında orgazm olamazlar. Bu durum kadın cinselliğinin normal bir varyasyonunu oluşturabilir. Bu kadınların bazıları eşle birlikteyken “penis girişi” dışındaki aktivitelerle örneğin penisin klitorise sürtünmesi, cinsel bölgenin elle veya oral uyarımı gibi etkinliklerle orgazm olabilirler.

Portrait Of Smiling Loving Young Couple Lying On Couch

Bazı kadınlarda hem eşle hem de yalnız başına iken orgazm olma becerisi yoktur ya da ancak olağan dışı uzun süren bir sürecin ardından orgazm yaşanabilir. Bu grubun mutlaka cinsel işlevleri yönünden değerlendirilmesi gerekir. Kadınların birçoğu aktif cinsel yaşamlarının başlangıcında orgazm güçlüğü yaşayabilir. Ancak tekrarlayan cinsel deneyimler sonrasında orgazm olma becerisi edinirler. Ayrıca güçlü dinsel ve kültürel yasaklar da kadında haz duyumunu engelleyerek orgazm zorluğu yapabilir.

Eşle ilişkide geçimsizlik ya da diğer ailesel sorunlar, kadının işiyle ilgili stres faktörleri, sinsi başlangıçlı bir bedensel hastalık, tedavi amaçlı ilaç kullanımı ve alkol-madde kullanım bozukluğu da orgazm bozukluğu yapabilir. Anksiyete (kaygı) bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk ve depresyon gibi psikiyatrik bozukluklarda orgazm bozukluğu olabilir. Diyabet ve multiple skleroz (MS) gibi bazı tıbbi hastalıklar ve cinsel organ bölgesine hasar veren ameliyat ve tedaviler (örneğin pelvik radyasyon) orgazm bozukluğu ile ilişkili olabilmektedir. Sebebi ve tipi ne olursa olsun kadında orgazm bozukluğu cinsel terapi ile kısa zamanda ve etkili biçimde tedavi edilebilir. Tedavi amaçlı ilaç kullanımı, madde kullanım bozukluğu ve genel bedensel hastalıklarla ilişkili orgazm bozukluğunda çözüm neden bağlıdır. Eşlik eden diğer hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Sebep kullanılan bir ilaçsa ilacın veya kullanılan dozun değiştirilmesi uygun olabilir.

Adres: Kültür Mahallesi, Meksika Sokağı 1386 Sokak, No: 3/1 Yayla Apartmanı

Kat: 2 Daire: 4 Alsancak / İZMİR


Bir Cevap Yazın