Bayyurt: “İzmir’in artık kaybedecek zamanı yok”

İzmir, kentsel dönüşüm zirvesine ev sahipliği yapacak. Zirvede İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Metropol ilçe belediye başkanları ve sektörün önde gelen isimleri konuşmacı olarak katılacak.

Bayyurt Şirketler Topluluğu bünyesinde yer alan yapı ve dekorasyon merkezi Decozone sponsorluğunda gerçekleşecek zirvede kentin geleceğinin yol haritası da çizilecek. İzmir Gelişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı da olan Bayyurt Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Şener Bayyurt, “Bu zirve vesilesiyle biz de kentin geleceğini göç açısından yorumlamak istiyoruz” dedi.

sener bayyurt

Zirvede özellikle İzmir’e göçün doğru yönetilmesi için yapılması gerekenler ve kentsel dönüşüm konusunda çözüm için önerilerde de bulunacak olan Bayyurt, “Göç, şehrin en önemli ve en dikkatli yönetilmesi gereken projesidir. Göçle ilgili merkezi ve yerel yönetimlerin çözümler üretmesi gerekiyor. Mevcut göç modeli, diğer illerde geçmişte gelişen göç modellerinden farklı. Gelenler nispeten varlıklı, kazanmaktan çok harcamaya gelen, İzmir’i mevcut koşulları ile kabul eden bir topluluk. İlk önce şehrin göç edenlerden beklentilerini ve göç edenlerin ise İzmir’den beklentilerini tanımlaması lazım. Bu tanımlamalar İzmir tarafından yapılmalı. Temel sonuç İzmir ne vaat ediyor; Hoşgörülü, huzurlu bir şehir, modern ve nazik insanlar, kolay ulaşım, kırsal yaşamla güçlü bağlar… İşte imar planı ve kentsel dönüşüm de bu vaatleri ön planda tutarak şekillenmeli. Büyük resme bakıp, gerek imar planları gerekse kentsel dönüşüm, insanı ön plana alan, şehrin genel stratejilerine uygun olarak tasarlanmalı” diye konuştu.

KALKINMANIN LOKOMOTİFİ

Zirveyi düzenleyen Management Plus Genel Müdürü Haldun Ersen ise kentsel dönüşüm sürecinin önümüzdeki 20 yılda insani ve ekonomik gelişimin en önemli kalkınma lokomotifi olacağını söyledi. Ersen, bu nedenle İzmir’de “Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm” zirvesini düzenlediklerini belirterek, konun tüm detaylarının masaya yatırılacağını ifade etti. 10 Mayıs 2018 Perşembe günü Alsancak Mimarlık Merkezi Konferans Salonunda düzenlenecek zirveye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile metropol ilçe belediye başkanları. sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri konuşmacı olarak katılacak. Zirvede İzmir Gelişim Vakfı Başkanı Şener Bayyurt ise göçün doğru yönetimi konusunda sunum yapacak.

Bir Cevap Yazın