Barbaros: Bu zor günleri de atlatacağız ‘EVELALLAH’

barbaros röp 1

Klasikten caza, müzikallerden pop müziğe kadar farklı tür ve dillerdeki repertuvarı ile dünya müziğinin en güzel örneklerini sunan Barbaros, sunduğu performanslarıyla klasik tarzdaki başarısını kanıtlarken, müzikallerde de başrol oynadı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera Şan Bölümü mezunu olan ve konuştuğu Fransızca, İngilizce, İtalyanca ile Yunanca’ya ek olarak Portekizce, İspanyolca, Arapça, Rusça şarkılardan oluşan bir repertuvar seslendiren sanatçı, Barış Manço’dan “Evelallah” şarkısını da dinleyici ile buluşturmanın heyecanını yaşıyor.

Barbaros ile hem “Evelallah” şarkısını hem de önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği sürpriz projelerini konuştuk.

Barış Manço’nun müziğinin klasikleşmesi ve genç kuşaklara ilham olmasını neye bağlıyorsunuz?

Barış Manço öylesine büyük bir isim ki, tüm jenerasyonlar için geçerli sözler söylemiş, şarkılar yapmış. Benim kızım Manço’dan şarkılar söylüyor. O dönemlerin daha mutlu, daha şanslı, daha dertsiz zamanlar olduğunu düşünüyorum. Barış Manço müziği evrensel boyutta icra etmiş ülkemizin en önemli değerlerinden biri. 

Küçük yaşta Barış Manço ile karşılaşmanız sizin de müziğe başlama sebeplerinden diyebilir miyiz?

Kesinlikle müziğe başlama sebeplerimden biri de Barış Abi. Hayatımda gittiğim ilk konserdi. Bundan seneler sonra elimde o gün çekilen fotoğrafla Barış Manço’nun best of albümü “Mançoloji” için geri vokal yapmaya gittiğimde birlikte çok duygulanmıştık.

Şarkıyı seslendirirken nasıl bir ruh hali içindeydiniz?

Şarkının düzenlemesi Volga Tamöz’e ait. Ben de gözlerimi kapattım ve o zamanları hatırlayarak içimden geldiği gibi yorumladım. Şarkının ruhunu kaybetmeden, bugünün soundu ile o günlerde hissettiklerimi yeni bir heyecan olarak dinleyiciye sunuyorum.

Dün ve bugünü kıyasladığınızda özellikle de pandemi işin içindeyken müzik sektöründe ne gibi değişiklikler bekliyorsunuz?

Dijitalleşme hayatımızın her alanında artık gücünü iyice göstermeye başladı. Bu müzik için de geçerli. Elbette dijital projeler hayatımızda olmaya ve ağırlık kazanmaya devam edecek. Ama uzun vadede bir müzisyen olarak dinleyicimizle birebir buluştuğumuz konserlerin yerini tutması çok zor diyebilirim. Bizler de herkes gibi yeni çağa ayak uydurmaya çalışıyoruz. Bu zor günleri de en yakın zamanda atlatacağız Evelallah.

Klipte sizin çocukluğunuzu Batuhan Davutoğlu canlandırdı. Bu kez gerçek hayat hikayesine dayanan bir klip mi izliyoruz? 

Kesinlikle. Klibin hikayesi, çocukken gittiğim ilk konser olan ve 1982 yılında Barış Manço ile çekildiğim çocukluk fotoğrafıma dayanıyor. Çocukluğumu “Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu” filminde Naim Süleymanoğlu’nun çocukluğunu da oynayan Batuhan Davutoğlu canlandırıyor. Evelallah’ın klibi Beykoz Kundura Fabrikası’nda yönetmen Murad Küçük tarafından çekildi. Aslında bütün hikayeyi bir film gibi klipte izleyebilirsiniz.

Hayatınızın müzikal olarak dönüm noktası nedir?

Müzikal kariyerime çok büyük katkıları olan sevgili Sinan Ufuk Nergis ve Pasion Turca ile yolumun kesişmesi diyebilirim. Dünyaca ünlü birçok sanatçı ile kontak kurmamı sağladı ve farklı projelerin kapısını araladı. Kapasitenizi iyi analiz eden, bunu geliştiren ve belki farkında bile olmadığınız müzikal taraflarınızı ortaya çıkaran biriyle çalışmak çok büyük bir şans.

Evelallah’ın ardından yeni bir şarkı müjdesi var mı?

Ülkemizin uluslararası kariyere sahip en büyük isimlerinden Dario Moreno’nun şarkılarından oluşan senfonik bir proje için hazırlanıyorum. Evelallah’ın hemen ardından bu kez yeni bir şarkı yayınlayacağım.


Bir Cevap Yazın