“Bakımlı ağız ve dişler, sağlıklı bir vücudun ve iyi bir psikolojinin temelini oluşturur”

Aynı diş kliniğinde başarıyla hizmet veren İzmir’in tanınmış diş hekimleri Uğur Bilkay ve Evrim Karadağ bu hafta Diva’ya konuk oldular. Uğur Bey ve Evrim Hanım’a Alsancak Vasıf Çınar’da bulunan diş kliniklerinde verdikleri hizmetleri, ağız ve diş sağlığının inceliklerini, takip ettikleri trendleri ve uzmanlık alanları hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

Uğur Bilkay, Evrim Karadağ
Uğur Bilkay, Evrim Karadağ

Uğur Bey, Evrim Hanım öncelikle kliniğinizi ve sizleri tanımakla başlamak istiyoruz.Kaç yıldır iki diş hekimi birlikte çalışıyorsunuz ve bu şekilde çalışmanın avantajları nelerdir?

 UĞUR BİLKAY. 1991 yılında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldum. O tarihten bu yana 25 yılı aşkın süredir kliniğimde hastalarıma hizmet vermekteyim. Bu süre içerisinde en çok önem verdiğim konu diş hekimliği alanında her türlü mesleki eğitimleri yakında takip ederek tüm yenilik ve gelişmeleri hastalarıma sunmak olmuştur.

EVRİM KARADAĞ. 1999 yılında Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olup, 2005 yılında da aynı üniversitenin Ortodonti Anabilim Dalı’ndan doktoramı aldım. 2006 yılından beri özel muayeneha-nemde yalnızca ortodonti alanında hizmet veriyorum. İki diş hekimi olarak birlikte çalışmayı 12 yıldır sürdürüyoruz. Bu şekilde çalışmanın pek çok avantajı var. En büyük avantajımız yıllara dayanan dostluk ilişkisi ile çalışanlarımızla beraber bir aile gibi olabilmemiz ve bu ortamdaki samimiyet ve sıcaklığı hastalarımıza yansıtabilmemizdir. Uzmanlıklarımızın farklı olması birbirimizi tamamlayarak kliniğimize başvuran hastaların her türlü ihtiyaçlarına cevap verebilmemizi sağlıyor.

Hizmetlerden bahseder misiniz?

 U.B. Çoğunlukla implantoloji ve estetik diş hekimliği alanında hizmet vermekle beraber, protetik tedaviler, diş eti hastalıkları, endodonti ve cerrahi tedaviler uygulamaktayım. E.K. Ortodonti uzmanlık alanının içerisine dahil olan tüm hizmetleri kliniğimizde uyguluyorum. Takıp çıkarılabilen apareyler veya şeffaf plaklarla tedavilerden, sabit braketlerle tedavilere (tel tedavisi) ve ileri vakalarda ortognatik cerrahi işlemlere kadar hastalarımızın ihtiyacına göre tüm tedavi seçeneklerini sunuyorum.

Diş hekimlerinin de takip ettiği trendler var mıdır?

 U.B. Tabii ki, sağlık hiç durmadan gelişen ve ilerleyen bir alan. Tüm gelişmeleri ve yenilik-leri takip etmemiz hastalarımızın sağlık sorun-larına daha hızlı ve kolay cevap verebilmeye olanak sağlıyor. Diş hekimliğinde özellikle son dönemlerde dijital medyanın getirdiği globalleşme nedeniyle tüm dünya ile birlikte diş hekimlerinin de takip ettiği bir çok trend var. Hollywood smile, dijital gülüş dizaynı ve diş mücevherleri son dönemin top konuları.E.K. Ben de ortodonti alanında yeni geliştirilen teknikleri ve kullandığımız malzemelerdeki gelişmeleri katıldığım kongre, kurs ve sempozyumlarla takip ediyor, dijital çağın gerektirdiği teknolojik yenilikleri kliniğimizde de uygulamaya sokmaya çalışıyorum. Üç boyutlu yazıcılarla üretilen ölçüler ve kişiye özel uygulanan şeffaf apareyler geleceğin ortodontisinin daha estetik çözümler sunabilmemize olanak sağlayacağını gösteriyor.

Uğur Bey, kliniğinizde estetik diş hekimliği alanında bir çok çalışmanız mevcut. Estetik diş hekimliği bizimde sıklıkla karşılaştığımız bir kavram. Bu kavramın detaylarını bizim için açar mısınız?

 U.B. Diş hekimliği önceden sadece eksik dişlerin yarattığı fonksiyon kaybını tamamlamaya ve mevcut ağız sağlığını korumaya yönelik tedaviler üzerine yoğunlaşmaktaydı, ancak günümüzde teknolojik gelişmelerin bize sunduğu materyaller sayesinde estetik tedaviler sıklıkla uygulanır oldu. Bunların başlıcaları; gülüş estetiğinde kullanılan porselen laminalar, full zirkonlar, cam seramik kuronlar, pembe estetik (gingivoplasti), diş beyazlatma ve bonding uygulamalarıdır. Bu uygulamalar sayesinde hastalarımıza çok daha estetik ve özgür gülüşler sunabiliyoruz.

 Diş hekimliği denilince artık akla ilk gülüş dizaynı geliyor. Gülüş dizaynı ile ilgili bilgilerinizi ve gerçekleştirdiğiniz tedavilerden bahseder misiniz?

 U.B. Estetik diş hekimliğinin günümüze kattığı en önemli kavramlardan olan gülüş dizaynı kişinin gülüşünde rahatsızlık veren tüm unsurları ortadan kaldırdığı gibi, kendisine estetik, doğal ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Gülüş dizaynında restorasyon sonrası başarı için olmazsa olmazlar doğallık ve uyumdur. Estetik bir gülüş için yapılacak olan restorasyonun yapay görünmemesi gerekmektedir. Bunun için yeni gülüşün kişinin yüz hatlarıyla, ten rengiyle, yaşıyla, cinsiyetiyle, dudak ve ağız şekliyle ve diş etleri ile uyumlu olması şarttır. Gülüş dizaynında en sık baş vurduğumuz yöntem porselen lamınalardır. Bununla birlikte kişinin mevcut diş ve damak yapısına bağlı olarak daha önce de bahsettiğimiz e.max cam seramik kronlar, full zirkonlar ve zirkon alt yapılı porselen kronlar da oldukça başarılı sonuçlar elde etmemizi sağlamaktadır.

Evrim Hanım, ortodontik tedavide yaşın önemi nedir ve en çok kimlere uygulama yapıyorsunuz?

 E.K. Ortodontide yaş hangi tip apareylerin kullanılacağını ve tedavi süresinin ne kadar olacağını etkiler. Aslında her yaşta ortodontik tedavi mümkündür. Çocukluk çağında gelen hastalarımıza takıp çıkarılabilen veya sabit teller ile büyüme gelişimi de hesaba katarak tedaviler uygularız. Yetişkin hastalarımıza ise ihtiyacına yönelik planlamalar yaparak mümkün olduğunca estetik apareylerle tedaviyi onlar açısından konforlu hale getirmeye çalışırız. Kliniğimizde hemen hemen eşit oranda çocuk ve yetişkin hastamız var diyebilirim.

Çisem Arkan, Evrim Karadağ, Uğur Bilkay, Dilara Öksüz, Yasemin Demetgül
Çisem Arkan, Evrim Karadağ, Uğur Bilkay, Dilara Öksüz, Yasemin Demetgül

Sizin ortognatik cerrahi konusunda yoğun çalışmalar yaptığınızı biliyoruz. Bu konudan kısaca bahseder misniz?

E.K. Ortognatik cerrahi yetişkin olup genetik veya gelişimsel nedenlerle çenelerinin kapanışını ve yüz görünümünü etkileyen problemler için uygulanan bir yöntemdir. Hem ortodontik tedavi hem de cerrahi tedavi bir arada yürütülür. Ben kliniğimde ortodontik tedavisini üstlendiğim bu tip hastalarımın cerrahi tedavisi için bir plastik ve rekonstrüktif cerraha yönlendiriyorum ve tedavi planını birlikte uyguluyoruz. Bu yöntem sayesinde ileri yaşlarda artık düzelmez diye düşünülen pek çok çene problemi çok estetik ve sağlıklı bir fonksiyona kavuşmuş olarak tedavi edilebiliyor.

 Uğur Bey, dental implantlar bir çok hasta için hem sağlık hem de estetik anlamında çok büyük önem taşıyor. Ancak cerrahi boyutu nedeniyle biraz da çekinilen bir işlem olarak biliyor. Bize dental implantları ve avantajlarını anlatabilir misiniz?

 U.B. Dental implantlar kısaca eksik dişlerin yarattığı fonksiyon ve estetik kaybı tamamlamak amacıyla, tamamen doku dostu (titan-yum) materyalden üretilen yapay diş kökleridir. Dental implant operasyonları lokal anestezi altında uygulandığından ağrısız bir işlemdir. Hastaların bir çoğu operasyon bitiminde işlemin zorluğu ile ilgili olumsuz ön yargıyı kırmışlardır. İmplantlar sayesinde hastalar hareketli protezlerin rahatsızlığından kurtulup ömür boyu sabit dişlerini kullanma rahatlığına kavuşurlar. Full dişsiz çenelerde son derece konforlu ve estetik bir kullanım sağlar, tekli veya çoklu diş eksikliklerinde mevcut dişlere zarar vermeden sabit dişlere kavuşma imkanı sunar. Çene kemiğine tıpkı bir diş kökü gibi tutunduğundan kemikte erimeyi engeller ve genel ağız sağlığını korur.

 Evrim Hanım, yeni trend şeffaf plaklarla da tüm ortodontik tedaviler yapılabilir mi?

E.K. Evet, günümüz teknolojisinde yapılabilir. Çünkü şeffaf plaklar hastalarımızdan aldığımız üç boyutlu ölçüler ve oluşturulan modeller üzerinde bilgisayar programları ile yapılan planlamalarla kişiye özel olarak üretiliyor ve tedavinin tüm aşamalarını kapsayacak şekilde tasarlanıyor. Yalnızca bu tip apareylerin sınırlarını hasta kullanımı belirler. Yani düzenli olarak şeffaf apareylerini hekimin anlattığı şekilde kullanabilecek tüm hastalara uygulanabilir ve istenilen sonucun alınması mümkündür.

 

Uğur Bey, gülüş estetiğinde porselen laminaların yerinin büyük olduğundan bahsettiğiniz. Porselen laminanın kişinin daha estetik ve sağlıklı gülümsemesini sağladığını biliyoruz. Bize uygulamanın detaylarını anlatır mısınız?

U.B. Porselen laminalar (yaprak porselenler) tıpkı takma tırnaklar gibi diş yüzeyine yapıştırılarak kişiye çok daha estetik bir görünüm kazandırmayı amaçlayan bir uygulamadır. Bunun için dişin görünen yüzeyinden çok ince (0.2-0.3 mm.) miktarda aşındırma yapılır. Hatta bazı vakalarda prep-less dediğimiz dişe sıfır müdahale ile laminalar uygulanabilmektedir. Porselen lamiaların en büyük özelliği çok ince yapısı nedeniyle diş yüzeyinden olabildiğince az aşındırma yapılmaya olanak sağlamasıdır. Bunun yanında, kullanılan malzemenin (e-max cam seramik) özelliği sayesinde ışığı doğal diş gibi geçirebildiğinden son derece estetik ve doğal bir görünüm elde etmemizi sağlar.

 Okurlarımıza sağlıklı ve estetik dişler için tavsiyeleriniz neler?

 U.B. Estetik dişlerin birincil şartı sağlıklı bir ağızdır. Bu nedenle aslında güzel bir gülüşe sahip olmak istiyorsak en başta günlük bakım ve rutinleri aksatmamalı, olası bir rahatsızlıkta ivedilikle bir hekime başvurmalı, diş eti kanamaları, şişlikler gibi rahatsızlıklar göz ardı edilmemeli, eksik dişlerin yerleri zaman kaybetmeden doldurulmalıdır. Unutulmamalıdır ki, ağız sağlığımız vücut sağlığımızın sigortasıdır. E.K. Estetik ve sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmasını istediğimiz çocuklarımızın 6-8 yaş civarında daimi ön dişleri çıkarken bir ortodonti uzmanına muayene ettirmeniz gerektiğini hatırlatmaktır. Ama ilerleyen yaşlarda da kendi dişleri ile sağlıklı ve estetik bir gülümsemeye sahip olmak isteyen herkes için ortodontik tedavi alternatifleri mevcuttur.

 


Bir Cevap Yazın