Arkas Sanat Merkezi’nde “1001 Gece” sergisi

Arkas Sanat Merkezi’nde açılan yeni sergi bu kez masallardan yola çıkıyor. Masalların olağanüstü dünyasını görsel ve sahne sanatları üzerindeki etkisine tanık olmak isteyen sanatseverler sergiyi, 30 Aralık’a kadar görebilir.

genel-divamagazin

1001 Gece Masalları, geçmişten günümüze pek çok sanat dalına ilham kaynağı oldu. Sanatın farklı dallarında sergiler düzenlemeye özen gösteren Arkas Sanat Merkezi bu kez de 1001 Gece Masalları’nın büyülü dü nyasına ev sahipliği yapıyor. Arkas Holding Koleksiyonu’ndan sergilenecek eserlerin yanı sıra dünyaca ünlü Fransız modacı Christian Lacroix’nın Şehrazat balesi ve İtalyan kostüm tasarımcısı Franca Squarciapino’nun La Bayadère balesi için hazırladığı tasarımlar Türkiye’de ilk kez İzmir’de, Arkas Sanat Merkezi’nde sergilenecek. Serginin açılışında konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, “İzmir’de bu sergiyi düzenlemek bizim için büyük bir mutluluk. Talebelerin gelip bu sergiyi gezmesini çok arzu ediyoruz. İzmir’de tüm çocuklara ulaşmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

genel2-divamagazin

Felekşan Onar ve Suhandan Özay Demirkan gibi çağdaş sanatçıların farklı disiplinlerdeki çalışmalarının da yer alacağı sergi, kostümlerden aksesuarlara, dekoratif objelerden tablolara ve heykellere, 1001 Gece Masalları’nın dokunuşunu hissettiren pek çok farklı parçayı kapsıyor.

Sergiye özel hazırlanan kitapta JeanLuc Maeso, Martine Kahane, Emmanuelle Peyraube, Sylvette Larzul, Mathias Auclair’in kaleme aldığı makaleler ve zengin görseller yer alıyor.


Bir Cevap Yazın