ALMAN-TÜRK TİCARET VE SANAYİ ODASI GENEL SEKRETERİ DR. THILO PAHL: “Almanya, Türkiye’nin en önemli ekonomi ortağıdır.”

ahk röp 7

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın İzmir ofisinin 10. yılında Genel Sekreter ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Thilo Pahl ile bir söyleşi yaptık.

Ne kadar zamandır Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) Türkiye için çalışıyorsunuz?

Ağustos 2018’den beri Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteriyim.

AHK ile yollarınız nasıl kesişti?

Eşim ve ben Türkiye’ye ve İstanbul’a geçmişte de birkaç kez gelmiştik ve her defasında ülkenin güzelliğinden ve insanların misafirperverliğinden çok etkilenmiştik. AHK Türkiye’de yöneticilik görevinin boşaldığını öğrendiğimde ikimiz de heyecanlandık. Türkiye’de ve Alman-Türk ilişkileri için çalışabilmek bizim için çok cazip. Bu nedenle burada çalışma ve iki çocuğumuzla birlikte yaşama fırsatını bulduğumuz için çok sevinçliyiz. Dahası, oda şu anda mesleki eğitim konusuna özellikle ağırlık veriyor – bu da Türkiye’ye gelmeden önce Berlin Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Müdürü olarak üzerinde yoğun olarak çalışmış olduğum bir konu.

Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz Dr. Pahl?

Almanya’nın Remscheid şehrinde doğdum ve Ağustos 2018’den beri Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteriyim. 2012 ile 2018 yılları arasında Berlin Ticaret ve Sanayi Odası’nda Mesleki Eğitimden sorumlu Eğitim Müdürü olarak görev yaptım. Marburg Üniversitesi’nde İktisadi Bilimler okudum ve doktoramı çevre politikaları üzerine yaptım. Araştırma ilgi alanım, mesleki eğitim yoluyla ekonomik gelişme konusudur. Almanya’daki mesleki eğitim sistemini (örneğin sınav sürecini, mesleki eğitim vermeye istekli işletmeler için danışmanlık gibi konuları) iyi bilen biriyim ve mesleki eğitimin geliştirilmesiyle ilgili siyasi tartışmalara aşinayım.

Ne kadar zamandır Türkiye’de yaşıyorsunuz?

Ağustos 2018’den beri Türkiye’de yaşıyorum.

AHK hangi tür etkinlikler gerçekleştiriyor?

AHK Türkiye, Alman ve Türk işletmeleri arasındaki işbirliğini teşvik ediyor ve her iki ülkedeki iş faaliyetlerinin kurulmasını ve genişletilmesini destekliyor. AHK Türkiye küresel bir Alman dış ticaret odaları ağının bir üyesi. Dünyada 92 ülkede 141 AHK şubesi bulunuyor. Bunlar Almanya’da Alman Ticaret ve Sanayi Odaları (IHK) ağıyla yakın bağlara sahipler. IHK’ların çatı organizasyonu, aynı zamanda AHK (Alman Dış Ticaret Odaları) ağını da koordine edip destekleyen Alman Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (DIHK)’dır. AHK Türkiye 1994 yılında kuruldu ve halen İstanbul, İzmir ve Ankara’da birer bürosu var. 900’e yakın gönüllü üyesi ile Türkiye’de en fazla üyesi olan yabancı ülke temsilciliklerinden biri.

AHK Türkiye, prensip olarak üç görevi üstlenmiş durumda. Oda, Alman ekonomisinin Türkiye’deki resmi temsilcisi ve Almanya Federal Cumhuriyeti adına ev sahibi ülkedeki Alman ekonomik çıkarlarını temsil etmekte, bir ekonomi merkezi olarak Almanya hakkında bilgi vermekte ve Almanya’nın tanıtımını yapmaktadır. Ayrıca bir üyelik sistemi olan bir organizasyon. AHK Türkiye, Türk ve Alman Bakanlıkları, Ticaret ve Sanayi Odaları ve Meslek ve Ticaret Birlikleriyle sıkı bilgi alışverişi yapmakta ve bu ağları üyelerinin yararına kullanmaktadır. Ve son olarak da Türk ve Alman işletmeleri için bir hizmet sağlayıcısı olan DEinternational A.Ş. ile, hedef odaklı hizmetler sunarak şirketlerin dış ticaret faaliyetlerini desteklemektedir. Özet olarak, AHK Türkiye’nin iki ülkeden ekonomi temsilcilerinin muhatabı ve çıkarlarının temsilcisi olduğunu söyleyebiliriz.

Ekonomik faaliyetlerinin yanında AHK Türkiye çok sayıda sosyal etkinlik ve iş ağı geliştirme etkinliği gerçekleştirmekte. Pandemi süreci öncesinde fiziksel olarak gerçekleştirdiğimiz yaz partileri ve Oktoberfest kutlamaları ve Alman-Türk ekonomi dünyasının Türkiye’deki Yeni Yıl Balosu AHK Türkiye’nin geleneksel etkinlikleri arasındadır.

2020’nin ilk aylarından bu yana ise online olarak gerçekleştirdiğimiz güncel konuları ele alan webinarlar, workshoplar ve eğitimlerin yanısıra, 5. Kariyer Gününü de online platformda düzenledik. Ne yazık ki bu yıl Yeni Yıl Balomuzda bir arada olamadık, fakat Ocak 2021’de, önceki yıllardan farklı olarak online olarak “Yeni Yıl Buluşması” adı altında gerçekleştirdik. Ve ümit ediyoruz ki, 2022 yılında geleneksel Yeni Yıl Balomuzu bir arada gerçekleştirebiliriz. Ayrıca İzmir ofisimizin kuruluşunun 10. yılını da 9 Ekim 2021’de İzmir Swissotel’de açık havada gerçekleşecek bir etkinlik ile kutlamayı planlıyoruz.

Çalışma alanınız daha çok Türkiye mi, Almanya mı?

AHK Türkiye, her iki pazarla ilgilenenler için de ilk başvuru yeri. Türkiye’de pazara giriş yapmayı planlayan Alman şirketleri bu projelerinin başından itibaren hizmet sağlayıcımız DEinternational A.Ş. tarafından desteklenirler. Gerek işyeri merkezi ya da iş ortağı arayışında, gerekse şirket kuruluşunda ve pazar analizlerinde, iki dile de hâkim profesyonel bir ekip şirketleri pazara giriş sürecinde desteklemekte. Aynı şekilde Türk şirketlerine de, Almanya’ya işlerini geliştirme girişimlerinde bizim tarafımızdan destek verilmekte. İş planları ve teşvik imkânları hazırlanır veya araştırılır ve çözüm ortakları tespit edilir.

Almanya ve Türkiye’nin ilişkileri uzun bir geçmişe sahip… Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri olarak iki ülke arasındaki ilişkileri nasıl yorumluyorsunuz?

Almanya ve Türkiye arasında yakın ekonomik ilişkiler 19. yüzyıldan beri sürmekte ve zaman içerisinde gittikçe yoğunlaştı. Birçok Alman şirketinin Türkiye’deki yatırımı 163 yıl öncesine dayanıyor. Türkiye’de yaklaşık 8 bin Alman sermayeli 8 bin şirket faaliyet göstermektedir. Diğer tarafta Almanya’da bin 300 Türk sermayeli şirket bulunmaktadır. Almanya’daki Türk şirketleri 500 bin kişiye istihdam sağlamaktır.

Bu şirketler Almanya’daki ekonomik gelişmeye büyük katkıda bulunuyorlar ve istihdam yaratıyorlar. Almanya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 37.7 milyar Dolar. Almanya, Türkiye’nin en önemli ekonomi ortağıdır.

AHK üyesi olmak Türk ve Alman girişimcilerine hangi yararları sağlıyor?

•          Alman-Türk ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi

•          Sektörlerin ekonomik temsili

•          İş vizesi desteği

•          İş geliştirme için uluslararası iş ağı geliştirme imkânı

•          Ticaret sicil kayıtların temini

•          İthalat koşulların araştırılması

•          Şirket kuruluşu ve lokasyon araştırması

•          Sektörel çalışma gruplarına katılma imkânı

•          Workshop ve ekonomi tartışma toplantılarına ücretsiz katılım

•          Küresel bir ağa erişim

•          Fuarlarda ortak stant kullanımı

AHK üyesi olmak için neler gerekli?

Odaya üyelik için bir katılım başvurusu yapılması gerekir. Üye alımına odanın Yönetim Kurulu karar verir. Potansiyel üyelerimizden iki taraflı ticaret ilişkileri beklenir. AHK Türkiye, Türkiye’deki Alman-Türk ekonomisinin temsilciliğidir. Tüm Alman şirketleri ağımızdan ve pazar bilgimizden yararlanmak için bize katılabilirler. Gerek Alman, gerek Türk yatırımcılarının projelerine destek olmaktan memnuniyet duyarız.

Türkiye yabancı yatırımlar için nasıl bir pazardır?

Türk ekonomisi orta ve uzun vadelerde bakıldığında fırsatlar bakımından çok zengin bir pazardır. Çoğu Alman şirketi Türkiye’nin cazibesinin bilincindedir. Türkiye’yi Alman KOBİ’leri için cazip bir pazar ve yatırım merkezi olarak görmeye devam ediyoruz. Büyüyen, tüketimi seven bir nüfus ve olağanüstü bir jeostratejik konum, bir ekonomi merkezi olarak Türkiye’nin önemli özellikleridir. Buna, Türk pragmatizminin ve esnekliğinin Alman dobralığı ve organizasyon yeteneği ile çok iyi bir ahenk yarattığını eklememiz gerekir. Bu durum orataya etkileyici rakamlar çıkarıyor: Yaklaşık 8 binden fazla Alman sermaye ortaklığında işletme Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Aralarında Alman KOBİ’leri de var ve bu şirketler yaklaşık 140 bin insana iş sağlıyor.


Bir Cevap Yazın