Akıllardaki soru: Kilo Verirken yaşanan Duraklama Dönemi

37004728_xxlDiyete ilk başladığınızda ilk haftalarda kişinin ağırlık durumuna göre 2 – 3 kg kaybedilir. Bunun nedeni vücuttan su kaybı olması ve midenin boşalmasıdır. Sonraki haftalarda 2 hafta içersinde 2 kg kayıp olur. Diğer aylarda bu süreç ayda ortalama 2 – 3 kg kadar düşebilir. Çünkü metabolizma diyet yaptığınızı anlamış ve bunu engellemek için metabolizmanızı yavaşlatmıştır ya da kişi kilo almadan önce belirli bir noktada uzun süre kalmıştır. Yavaş yavaş o kiloya yaklaşıldığında metabolizma o kiloyu hatırlar ve orda takılır kalır. Siz diyete harfiyen uyup spor yapsanız bile kilo veremezsiniz. Bu dönem “duraklama dönemi” dir. Bu süreçten sonra asla pes etmemek gerekir.
Duraklama dönemi kişileri çoğu zaman olumsuz olarak etkiler. Bu sürecin geçici bir durum olduğunu kabul etmeli asla kilo vermekten vazgeçmemeliyiz.
Yapılan en büyük hatalar ise işte bu noktada başlar. Kilo verimi durduğu için kişi daha az yemek yemeye başlarsa metabolizma bu durumu kıtlık olarak algılar. Siz az yedikçe o sizin yediklerinizi depolar, kendini korumaya alır. Bunun sonucunda tiroid hormonları azalır, metabolizma yavaşlar, insülin seviyesi yükselir ve yağ yakımı azalır. Bu şekilde sağlığımızı büyük ölçüde tehlikeye atmış oluruz.
Duraklama dönemini atlatabilmek için;

-Yaptığınız sporun sıklığını, çeşidini ya da süresini değiştirebilirsiniz. Örneğin; haftada 3 gün yapıyorsanız 4 – 5 güne çıkarabilirsiniz.
-Yemek saatlerinizi 1 saat öne ya da geçe alarak metabolizmayı şaşırtacaktır.
-Aralarda ufak atıştırmalar ya da yemeğin tadına bakma gibi alışkanlığınız varsa bunları bir süreliğine askıya alabilirsiniz.
-Su tüketiminiz az ise arttırabilirsiniz.
-Uzun süredir kilo veremiyorsanız kendinizi 2 – 3 gün serbest bırakıp canınız ne istiyorsa tüketip sonra tekrar eski düzeninize dönmeniz metabolizmanızı hızlandıracaktır.
-Stres kilo alıp vermede önemli bir faktördür. Mümkün olduğunca kafanızı dağıtıp kilo sorunlarınızı düşünmemeniz siz rahatlatır.
-Her gün tartılmak bir işe yaramaz. Sadece sizi strese sokar. Bunun için haftada 1 gün sabah aç karnına tartılmanız yeterli olacaktır.
-Bu dönemin geçici olduğu unutulmamalıdır. Biraz zaman alsa da bu direncin kırılacağını ve istediğiniz kiloya ulaşacağınızı aklınızdan çıkarmayın.


Bir Cevap Yazın