7. Alaçatı Ot Festivali tarih yazdı

otfestivali logo

otfestivali logo

7. kez gerçekleşen Alaçatı Ot Festivali’nde 4 gün boyunca tam anlamıyla festival coşkusu yaşandı. Festival boyunca Alaçatı ve Çeşme insan akınına uğradı. İğne atsan yere düşmeyecek derler ya, işte tam böyleydi. Sadece İzmir’den değil, Türkiye’nin her yerinden Çeşme ve Alaçatı’ya gelenler güzel havanın tadını çıkardılar. Tüm otel, motel ve pansiyonlar full doluydu. Tabii dolayısıyla kafe, restoranlarda da durum aynıydı. Başlarında festivalin simgesi papatya taçları ile Alaçatı’yı ve etkinliği daha da güzelleştiren katılımcılar festivalin hakkını verdiler bence. Emeği geçen herkesi bu muhteşem organizasyon için kutlamak istiyorum. Önümüzdeki yılı sabırsızlıkla bekliyorum.

ZAF_6711

ZAF_6484

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç “Çeşme’yi dopdolu bir yaz bekliyor”

Alaçatı Ot Festivali’nin mimarı olan ve 7 yıldır bu festivali daha da ileriye taşıyan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’ı Diva Lounge’da konuk ettik. Dalgıç, festivalin inanılmaz yoğunluğuna rağmen kendisine yönelttiğim bir kaç soruyu yanıtladı.

Alaçatı ve Çeşme sizin için ne ifade ediyor?
Kısaca benim için gerçek bir aşk… Üzerinde bulunduğumuz bu yarımada harika bir coğrafya. Çeşme hem coğraFi konumu hem de yerel mimarisiyle ülkemizdeki nadir yerlerden biri… Korunan doğası ve daha pek çok zenginliğiyle Çeşme iyi bir çekim merkezi. Her geçen gün katlanarak büyüyecek ve daha özel bir yer olacağız…

7 yıl önce Alaçatı Ot Festivali’ni planladığınızda, festivalin bu noktaya geleceğini düşünüyor muydunuz?
Başlangıcından itibaren festivale olan ilginin katlanarak artacağını tabii ki düşünüyorduk. Çünkü biz, kendi değerleri içerisinden çıkan, yaşamımıza ait olan şeyleri festival haline getiriyoruz.

Gelecek programlarınızda neler var?
Yakın zamanda Dalyan’da Aşk Festivali’nin ikincisini gerçekleştireceğiz. Onun da etkili olacağına inanıyorum. Germiyan’da da bir ekmek festivali yapacağız. Ilıca’da temmuz ayı içerisinde Atatürk’ün Çeşme’yi ziyaretiyle ilgili bir etkinliğimiz olacak. Sokakları yine cıvıl cıvıl yapacağız…

Alaçatı Ot Festivali’ne yaklaşık kaç kişi katıldı?
Bu yıl Çeşme’deki bütün otellerimiz etkinlik sayesinde doldu. 100 binden fazla kişi Alaçatı’yı ziyaret etti.

Çeşme’yi bu yaz neler bekliyor?
Çeşme her şey dahil siteminde farklı bir destinasyon. Ot Festivali ile insanların cumbalı sokaklarda, çiçeklerin arasında güzel bir haftasonu geçirmesini istedik. Aynı şekilde bu yaz yine Çeşme’nin ilgi göreceğini düşünüyorum. Çeşme’de azalan işletme yok, aksine sayıları daha da çoğalıyor. Bu yıl Çeşme’de dolu dolu bir yaz olacak.  Yeni sezondan umutluyuz. Ot Festivali süresince Çeşme’deki her otel 4 gün boyunca doluydu. Bu Çeşme turizminin yaşayacağı hareketliliğin habercisi oldu. Bir nevi, Çeşme sezonunu Ot Festivali ile açtık.

Alaçatı kısa süre içinde iyi bir marka haline geldi.  Aynı şey Çeşme için söz konusu olacak mı?
Çeşme zaten kendi başına bir marka. Biz “9 Durak, 9 Deneyim” isimli bir proje hazırladık. 9 bölgenin her markasını Çeşme’nin büyük şemsiyesi altında toplamaya çalışıyoruz. Örneğin; Çiftlik, Ilıca, Ovacık, Dalyan, Germiyan, Reisdere her biri önemli bir marka olmalı. Her bölgeyi Çeşme çatısı altında birleştirirseniz işte o  zaman Çeşme hak ettiği yeri bulacaktır. Çalışmalarımız tamamen bu yönde. Bütün planlarımızı yaptık. İki yıldır görevde olmamıza rağmen projelerimizi hazırladık. Şunu söyleyebilirim, 2019 yılına kadar insanlar Çeşme’yi apayrı bir yüzle görecekler.

Çeşmeyle ilgili ne gibi değişiklikler olacak?
Sahillerde düzenlemelerimiz olacak. Çeşme’nin girişinde insanların sokakla buluşması ile ilgili eksiklerimiz vardı. Onu tamamlamaya çalışıyoruz. Tanıtım ve etkinlik anlamında yüklemeler yapmaya çalışıyoruz. Koruma İmar Planları’nı bitirdik. Çalışmalaımız sürüyor.

Şifne’deki hayata geçecek marina ile ilgili son durum nedir?
Biz marinanın planlarını bitirmeye çalışıyoruz. Bu gibi işlerin ön çalışmasının çok iyi olması gerekir. Şu an sadece deniz üzeri planlanmış. Yakın süreçte planlamalar biterse çalışmalar da başlayacak. Çünkü, önemli bir bölge. Termal kaynaklar ve suyun özelliği nitelikli. Marinayla birlikte Şifne bölgesi dediğimiz Reis Dere ile birleşen yapı ayrı bir konuma ulaşacak.


Bir Cevap Yazın