Metabolizma Hızı Nedir?

63442298 - detoxBazal metabolizma hızı (BMH), iziksel olarak dinlenir durumdayken vücudun harcadığı enerji miktarıdır. Metabolizma hızının bilinmesi kilo kontrolünü sağlamak açısından önemlidir. Metabolizma hızı kişiden kişiye değişir. Eğer aldığımız enerji harcadığımızdan fazla olursa kilo almakta kaçınılmaz olur. Çoğu zaman kişiler “Su içsem yarıyor” ya da “Arkadaşımdan daha az yiyorum ama yine de kilo alıyorum” diye şikayette bulunurlar. Ancak bunların sebebi metabolizma hızını etkileyen faktörlerdir.

Metabolizma hızını etkileyen faktörler
1. Yaş ve Menapoz: Yaşın ilerlemesiyle metabolizma hızı yavaşlar. Özellikle 35 yaşından sonra kilo alma riski gitgide artar. Bir de menapozla birlikte hızı daha da yavaşlar. Özellikle pre – menapoz döneminde BMH düşmeye başlar. Bunu engellemek için mutlaka spor yapılmalı ve daha küçük porsiyonlarda yemek yenmelidir.
2. Cinsiyet: Erkeklerin kas oranarı kadınlara göre daha çok, yağ oranları daha azdır. Bu yüzden BMH’ları kadınlara göre daha hızlı çalışır. Erkeklerin diyetlerde kadınlara göre daha başarılı olmalarının sebebi yüksek metabolizma hızına sahip olmalarıdır.
3. Genetik: Ailesinde kilo fazlalığı olan kişiler kilo almaya daha yatkın olabilirler.
4. Şok Diyetler: Sürekli diyet yapıp kilo vermek, tekrar geri alındığıda şok diyetler yapmak vücudun dengesini bozar ve metabolizma hızını düşürür. Çünkü artık vücut kendini korumaya alır ve belli bir kiloda kendini kilitler. Bunun için şok diyetlerden uzak durulmalıdır.
5. Stres: Stres altında olan kişi sürekli kortizol hormonu salgılar. Bunun sonucunda daha fazla yemek yemek ihtiyacı duyar. Bu yüzden mümkün olduğunca rahat olunmalıdır.
6. Metaboliz Hastalıklar: Tiroid, diyabet gibi hastalıklarda BMH olumsuz yönde etkilenir.54942662 - healthy breakfast, muesli, raspberries, blueberries, strawberries, crisp bread and yogurt, health and diet concept

Metabolizma Hızını Artıracak Öneriler

1. Düzenli uyku: Vücut 23:00’den itibaren yenilenmeye başlar ve yağ yakımı olur. Bu yüzden mutlaka saat 23:00 gibi yatağa girilmeli ve 8 saat uyumaya özen gösterilmelidir.
2. Sıvı tüketimi: Yeterli su içilmediği takdirde BMH yavaşlar ve vücut ödem tutar. Günlük 2 – 2.5 lt su içildiği zaman ödem atılır ve yağ yakımı artar. Böylece kilo verme kolaylaşır.
3. Beyaz ve yeşil çay: İçerdiği antioksidanlardan dolayı BMH yükselir. Günde 2-3 incan içildiği zaman karın bölgesinde yağların atılmasına yardımcı olur.
4. Posalı gıdalar: Lifli besinler daha çabuk tokluk hissi oluşturur ve besinlerin bağırsaktan daha kolay atılmasına sebep olur.
5. Egzersiz: Günde yapılacak olan 1 saatlik spor BMH’ı harekete geçirecektir.
6. Protein ağırlıklı beslenmek: Proteinler metabolizmayı hızlandırırak yağ yakımına yardımcı olur. Yetersiz protein alındığında kas kütlesi azalır ve BMH yavaşlar. Aşırı protein alımında da vücutta yağlanma oluşur. Eklem ve kemikler olumsuz etkilenebilir.


Bir Cevap Yazın