Kışa girerken nasıl beslenmeliyiz?

orman_meyveleri_0 2Nasıl yaz yaklaşırken tatlı bir telaşa giriyoruz… Tek amacımız incecik kıyafetlerin içine özgürce girebilmek ya da istediğimiz bikiniyi alabilmek oluyor genelde ve yaz bitiminde kendimizi salıveriyoruz. 3 – 5 ay sonra yine aynı telaş başlıyor. Bu döngü böyle devam ederken bedenimize ne kadar zarar verdiğimizin farkında bile olmuyoruz. Ta ki artık kilo belirli bi yerde takılıp zayıflayamadığımız ana kadar.

Yapılan şok diyetler, aç kalma, aşırı spor yapıp bir süre yapmamak, günde bir ya da iki öğün yemek yemek gibi hatalar metabolizmanın düzeni bozar. Bu gibi durumların yaşanmaması için yılın 12 ay kendimize değer vermeliyiz. Hatta yaza göre kış bizim için daha önemlidir. Günlerin kısalmasıyla birlikte güneşin etkisi azaldığı için depresyon ve yorgunluk hissinde artış görülür. Havaların soğumasıyla beraber soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklar peşpeşe gelir.

Kışın hem kilo almamak hem de hastalıklardan korunmak için protein ağırlıklı beslenmek gereklidir. Hastalık esnasında vücutta oluşan yıkımı durdurmak için süt, yoğurt, peynir, yumurt, et, balık ve kurubaklagil gibi proteinler tüketilmelidir. Yeterli miktarda protein alındığı zaman hem tokluk hissi artar hem de bağışıklık sistemi güçlenir. Açlık hissi oluşmayacağı için kendimizi gereksiz yere karbonhidratlara vermeyiz.Tek-tip-beslenme-12.01.2016-1-1140x570 2

Hayvansal kaynaklı proteinlerin yanında ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişlerin tüketilmesi omega – 3, E vitamini, magnezyum ihtiyacımızı karşılar. Ceviz, balık ve özellikle semizotunda bulunan omega – 3 kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi depresyonu da engeller. Haftada 2 – 3 gün balık tüketimi ve günde 2 tam ceviz tüketilmiyorsa dışarıdan gıda takviyesi olarak alınabilir.

Yoğurt, kefir gibi mayalı besinlerin tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir. Günde 1 su bardağı kefir ve 1 kase yoğurt tüketimi vücuttaki yağ oranın azalmasında etkilidir. Kefiri ara öğünde tüketmek metabolizmayı da hızlandıracaktır.

Gün içersinde kendinizi zinde hissetmek için C vitamini tüketimi öenmlidir. Bunun için; biber, maydanoz, brokoli, portakal, kuşburnu sık ve bol tüketilmelidir. Yeşil salatalara taze sıkılmış limon eklemeniz de tüketimi arttıracaktır.

Haftada 2 gün kahvaltıda tüketeceğiniz yeşil içecek metabolizmanızı hızlandırır hem de doyurucu bir kahvaltı alternatifi olabilir.

papaya 21 su bardağı süt

1 adet muz

2 avuç ıspanak

1 portakalın suyu

tüm malzemeleri blenderdan geçirip içebilirsiniz.


Bir Cevap Yazın