Make A Wish Türkiye ile Nalan Miri Sözer’den anlamlı proje: “Anneye Moral, Çocuğa Umut Ol!”

MAKE A WISH TÜRKiYE ILE NALAN MiRi SÖZER’DEN ANLAMLI PROJE: “ANNEYE MORAL, ÇOCUĞA UMUT OL!”

Dünyadaki en büyük dilek gerçekleştirme kuruluşu olan Make-A-Wish, 1980 yılında ABD’de ağır löse-mi hastası olan 7 yaşın-daki Chris ismindeki bir erkek çocuğunun dileğini gerçekleştirmek için kurulmuş. Bugün 50 ülkede faaliyet gösteren şubeleri ile uluslararası ölçekte etkinliklerini yürütüyor.

Make-A-Wish, dünyada her yıl 30 bin çocuğun dileğini yerine getiriyor ve 40.000’den fazla gönüllü ile birlikte faaliyetlerini yürütüyor. Bir Dilek Tut Derneği- Make-A-Wish Türkiye de 2000 yılından beri çocukların hayaline dokunu-yor ve mutluluk dağıtmaya devam ediyor. Dernek ile yolları kesişen Nalan Miri Sözer, ses getiren kitabı ‘Kim Tutar Seni, Mucizeni Yaşa’ ile yeni oluşumlara imza atmışlar ve ortaya harika bir proje çıkmış; ‘Anneye Moral, Çocuğa Umut ol!’ Biz de bu projenin detaylarını Make-A-Wish Genel Müdürü Zeynep Ürkün ve ‘Kim Tutar Seni, Mucizeni Yaşa’ adlı kitabın yazarı Nalan Miri Sözer’den öğrendik.

Zeynep Hanım, Bir Dilek Tut Derneği-Make-A-Wish Türkiye neler yapar, çalışmaları nelerdir? Okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?4

Make-A-Wish Genel Müdürü ZEYNEP ÜRKÜN: Hayati tehlikesi olan hastalıklarla mücadele eden çocuklara yönelik uluslararası bir oluşum olan Bir Dilek Tut Derneği – Make-A-Wish Türkiye, 2000 yılından beri Türkiye’de faaliyetlerini sür-dürüyor. Türkiye’de kuruculuğunu Carole Hakko’nun üstlendiği Bir Dilek Tut Derneği, hayati tehlike taşıyan bir hastalıkla mücadele eden 3-18 yaş arası çocukların kalplerinde yaşattıkları dilekleri gerçekleştiriyor. Bu çocuklar; yaşamlarını çok uzun süre hastane odaları, hastalığın yan etkileri, ağır ilaçlar, ağrılar gibi travmatize birçok faktörle birlikte geçiriyor. Bu etkilerle de ciddi anlamda ruh-sal yorgunluk yaşayarak hayal kurmayı unutabiliyor, coşkusunu ve hayata karşı merakını yitirebiliyor. Tüm bunlar iyileşme sürecini ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Biliyorsunuz, uzmanlara göre iyileşme sürecinde yüksek moral ve umut en büyük destek… Bir Dilek Tut Derneği – Make-A-Wish Türkiye, Dilek Çocukları’nın imkansız olarak düşündükleri hayalleri yerine getirebilmek, daha çok çocuğu hayata sımsıkı bağlarla bağlayabilmek ve tedaviye daha iyi cevap vermelerini sağlamak için çalışıyor.

Nalan Hanım, Bir Dilek Tut Derneği ile yolla-rınız nasıl kesişti, işbirliği nasıl ortaya çıktı?

NALAN MİRİ SÖZER: ‘Kim Tutar Seni, Mucizeni Yaşa’ adlı kitabıma gelen okuyucu yorumları ve geri bildirimleri vesile oldu.Kitabımın hayatla-rına dokunuşlarını bana o kadar et-kileyici anlattılar ki çok etkilendim. Okuyucularım, kitabım sayesinde hayatlarında birçok farkındalık yaşadık-larını, hayatlarına sil baştan kafa yorduklarını, hayalle-rini gerçekleştirme noktasında yeni kararlar aldıklarını, kitabımdaki tespitlerin ve dünyadan farklı kadınların anlattıklarının inanılmaz moment etkisi yarattığını, her kadının yaşam yolculuğunda mutlaka okuması gerektiğini bazen heyecanla, bazen gözleri dolu dolu sözlere döktüler…Ben de bu kitabı daha çok kadının oku-ması ve okurken de başka farkındalıklar edinmeleri için Make-A-Wish Derneği’nin misyonuna eşlik etmesini istedim. Ardından da ‘Anneye Moral, Çocuğa Umut ol!’ projesi ortaya çıktı.

Make a Wish
Make a Wish

‘Anneye moral, çocuğa umut ol!’ buluşmalarından bahseder misiniz? Bu işbirliği çerçevesinde neler yapıyorsunuz?

Zorlu hastalıklarla mücadele eden sadece çocuklar değil; aile de bu süreci yaşıyor. Özellikle de anneler çocuğunun mücadelesine eşlik ettiği için daha çok morale ihtiyacı oluyor. Bu da ancak çocuğunun mutlu olduğunu görmesiyle mümkün… Bu nedenle fiyatı 35 TL olan kitap+bileklik paketimizden satın alanlar, göz bebeğimiz çocuklarımızın hayallerinin gerçekleşme-sine katkı sağlıyor. Kitabın yazarı olarak ben ve Make-A-Wish Derneği’nin Genel Müdürü Zeynep Ürkün ile birlikte, kitabı alan kurumsal şirketler, özel gruplar gibi bize destek olmak isteyen her kitle ile bu sohbet buluşmamızı yaparak, ‘farkın-dalık yaratacak tesbitlerimizi paylaşarak’, okuyucuların da hayatlarına dokunarak değişimlerine aracı olmak istiyoruz. Çünkü, değişimlerin ancak entegre ileti-şimle gerçekleşeceğine inanıyoruz.

Bir Dilek Tut Derneği – Make-A-Wish Türkiye bileklikleri nereden temin edilebilir?

İsteyen herkes D&R Mağazaları’ndan, dr.com.tr’den, online kitap satan sitelerden ve toplu alımlar için Nalan Miri Sözer Instagram hesabın-dan ya da Make-A-Wish Derneği’nden temin edebilir.

Projeyle kimlere ne gibi fayda sağlanıyor?

Kitap ve bilekliği 35 TL. ödeyerek alan herkes bu projeye katkı sağlamış oluyor. Her bir çocuğun hayalinin gerçekleşmesi noktasında damlaya damlaya göl oluyor.

2

‘Anneye moral, çocuğa umut ol!’ buluşmalarında kimler bir araya geliyor?

Hayatı sorgulayan, sosyal sorumluluk bilincine önem veren herkes katılıyor. Kurumsal şirket çalışanları, sosyal med-yadan ve duyurulardan gören anneler, Make-A-Wish Derneği gönüllü destekçi-leri, Kim Tutar Seni okuyucuları, ayrıca katılmak ve bu projeye destek vermek isteyen herkes…

Sadece 2 saatte hayatımızda müthiş bir değişimin başlayacağını vaat ediyorsunuz. Bu değişim nasıl olacak?

Nalan Miri Sözer
Nalan Miri Sözer

Öncelikle hayatımızdaki tüm değişimlerin farkındalıklarla başladığını kabul etmek gerekiyor. Hayatın koşuşturması ve ezber yaşamlarımızda bazen farklı yaşamları ve mücadeleleri farkedemiyoruz. Make-A-Wish Derneği sayesinde tehlikeli ve zor hastalıklarla mücadele eden çocuk ve

onunla birlikte bu mücadeleyi veren aileleri olduğunu farkediyoruz. Bu çocuklarımızın minincik hayallerinin gerçekleşmesinin onların hayata bağlanmasında nasıl etkisi olduğunu anlıyoruz. Diğer taraftan ‘Kim Tutar Seni Mucizeni Yaşa’ kitabı zamansız ve kadınların hayatlarını değiştirme noktasında pozitif moment etkisi olan bir kitap. Umut aşılayan, hayata tutunduran ve mücadeleyi destekleyen… Bu noktadan kitaptan bölümler ve yazarken yaşadığım deneyim-lerle, dünyadan örneklerle enerjisi yüksek ve ilginin yoğun olduğu buluşmalar yaşıyoruz.

Bu işbirliği kapsamında farklı ne gibi çalışmalar gerçekleşecek?

Kitap ve bileklik satışı; toplu alımlarda da ‘Anneye moral, çocuğa umut ol!’ buluşmalarını gerçekleştiriyoruz. Özel şirketler, AVM’ler, tiyatro salonları, konferans alanları, otel toplantı salonlarında toplanabiliyoruz.

Buluşmaları hangi şehirlerde gerçekleştiri-yorsunuz?

Şimdilik İstanbul’da gerçekleştiriyoruz. Ancak, farklı şehirlerden büyük grup talepleri olursa değerlendirmeye açığız.

Kim Tutar Seni
Kim Tutar Seni

Bir Cevap Yazın