1.1 Milyar dolarlık teşekkür ihracatin yıldızları ödüllerine kavuştu

Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde uzun yıllardır ihracat şampiyonu olan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 2017 yılında, 2 milyon dolar ve üzeri ihracat yapan 78 üyesini ödüllendirdi.

 Ege Bölgesi’nin ihracatta lokomotifi, hazırgiyim ve konfeksiyon sektörünün ödüllü firmaları, 2017 yılında Türkiye’ye 1 milyar 118 milyon dolar döviz kazandırdı. Ege İhracatçı Birlikleri’nde düzenlenen “Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatının Yıldızları Ödül Töreni”nde, EHKİB üyesi 78 firma; Platin, Altın, Gümüş ve Bronz kategorilerinde ödüllerini aldı. “Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatının Yıldızları Ödül Töreni”nde konuşan Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, Ege İhracatçı Birlikleri çatısı altında bulunan 12 ihracatçı birliği arasında uzun yıllardır ihracatta lider konumda bulunduklarını, 2017 yılı ihracatlarının 2016 yılına göre yüzde 3’lük artışla 1 milyar 265 milyon dolar olarak gerçekleştiğini, toplam ihracat rakamına bin 90 ihracatçı firmanın katkıda bulduğunu kaydetti.

Ege Bölgesi’nden 2017 yılında yapılan hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatında İspanya’nın ilk kez Almanya’yı geçerek en fazla ihracat yaptığımız ülke konumuna yükseldiği bilgisini paylaşan Emre Kızılgüneşler, “En büyük ilk 5 ihracat pazarımız sırasıyla İspanya, Almanya, İngiltere, Hollanda ve İtalya oldu. 143 ülkeye konfeksiyon ürünleri ihraç ettik” şeklinde konuştu.

Katma değerli ürün ihracatı için 2017 yılında yoğun bir çalışma dönemini geride bıraktıklarını anlatan Emre Kızılgüneşler; “Fuar organizasyonlarımız tüm hızıyla devam etti. 4 adet milli katılım ile toplamda 66 hazır giyim firmamıza fuar desteği hizmeti vermiş olduk.”


Bir Cevap Yazın